İçişleri Bakanlığı, Normalleşme Genelgesini Yayınladı

İçişleri Bakanlığı, Normalleşme Genelgesini Yayınladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından başlayan normalleşme süreci ile ilgili İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı. Genelgeye göre, orta ve düşük risk grubunda bulunan şehirlerde kafeler açılabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleşen Kabine Toplantısının ardından Covid-19 salgını döneminde, “Kontrollü Normalleşme Süreci” kararlarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konusunu barındıran bir genelge iletti.

Gönderilen genelgede, kaldırılan kısıtlamalar ve yeni normalleşme süreciyle ilgili tüm detaylara yer verildi. Ayrıca şehirlerde uygulanacak yeni korona virüs tedbirleri ve uyulması gereken kurallar valilikler tarafından belirlenecek.

İşte İçişleri Bakanlığı Normalleşme Genelgesi;

1-    Belirlenen risk guruplarına ilişkin farklılık gösterecek sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, şehirlerarası seyahatlere ilişkin uygulamaların devamı sağlanacak.

2-    Hafta içi tüm ülke genelinde, hafta sonu ise ‘düşük riskli’ ve ‘orta riskli’ şehirlerde 21:00 – 05:00 arası sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

3-    Belirlenen risk gruplarında ‘yüksek riskli’ ve ‘çok yüksek riskli’ şehirlerde, Cuma 21:00 - Cumartesi 05:00, Cumartesi 21:00 – Pazartesi 05:00 saatleri arasından sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

4-    ‘Düşük riskli’ ve ‘orta riskli’ kentlerde, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılacak.

5-    ‘Yüksek riskli’ ve ‘çok yüksek riskli’ şehirlerde, 65 yaş üstü vatandaşlar saat 10:00 – 14:00 arasında, 20 yaş altındakiler ise saat 14:00 – 18:00 arasında sokağa çıkabilecek.
6-    Çok yüksek risk bulunduran şehirlerde yeme – içme mekanları, 10:00 – 20:00 saatleri arasında paket servis ve gel al hizmeti, 20:00 – 00:00 saatleri arasında ise sadece paket servisi hizmeti verebilecek.

7-    Düşük, orta ve yüksek risk grupları içinde bulunan şehirlerde, yeme – içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane vb.) ile çay bahçesi ve kıraathane gibi iş yerleri belirlenen mekan kapasitesine göre, 07:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

8-    Restoran, lokanta ve kafe gibi yeme – içme yerleri, müşterilerini HES kodu kontrolü sonrası içeri alabilecek.

9-    Düşük ve orta risk grubuna yer alan şehirlerde nikah ve nikah merasimi biçiminde düğünler, kişi başına minimum 8 m2 alan ayrılarak, 100 kişi ve 1 saati geçmeyecek şekilde gerçekleştirilecek. Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde ise ziyaretçi sayısı maksimum 50 kişi olabilecek.

10-    Düşük, orta ve yüksek risk grubuna sahip illerde sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları genel kurul dahil tüm etkinlikleri, kişi başına 8 m2 alan bırakma şartı ile 300 kişiyi geçmeyecek şekilde düzenlenebilecek. Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise yeni karar alınıncaya kadar kısıtlamalara devam edilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.