İhraç edilen 71 Bin Kamu Personeli Hakkında Danıştay Kararı

İhraç edilen 71 Bin Kamu Personeli Hakkında Danıştay Kararı

İhraç Edilen 71 Bin Kamu Personeli Hakkında Danıştay" dan Red Kararı. İhraç edilen Kamu Personeli Hangi Mahkemeye Başvuru Yapabilecek.

İhraç edilen 71 Bin Kamu çalışanını ilgilendiren Danıştay kararı. 669 Sayılı 672 sayılı KHK ile görevinden çıkarılan HSYK tarafından hakimlik ve savcılık mesleğinden ihraç edilen tarafı olan ilk derece mahkemesi olarak Danıştay’ da açılan iptal davaları görev yönünden reddedildi. Görevli Mahkeme yerel mahkemelerdir.

Daha öncede haberimizde yer vermiştik, ihraç edilen Kamu personeline yönelik olarak  ilk derece mahkemeleri yerel mahkemelerdir. Ancak yerel mahkemelerde incelemeye gerek duymadan “Danıştay” a göndermektedir. 2575 sayılı Danıştay kanunun 24’ cü maddesi 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunun 33’ cü maddesi gerekçeye göre “ İlk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştay kamu görevinden çıkarılma ve meslekten atılma işlemini iptali talebi davalar” Danıştay beşinci dairesince görev yönünden “Red – kararı verilerek uyuşmazlıkları incelemek üzere birinci derece olan (Yerel) mahkemelerdir.

HSYK Genel Kurulu Kararı ile 669 ve 672 sayılı KHK ile Kamu görevinden ihraç edilen Devlet Memurlarının dosyaları ise en son çalıştıkları yerlerdeki illere gönderilmek üzere Ankara idare mahkemesine göndermektedirler. Anayasanın 139 maddesi Hakimler ve Savcılar azlolunamaz Meslekten çıkarılamaz. Ancak meslekte kalmanın uygun olmadığı kararı olanlar hakkında kanunlar saklıdır.

FETÖ/PDY örgütü Devletine Silah veya Darbe ile kalkışma sonucu Anayasanın 120’ci maddesi 2935 sayılı Olağan Üstü Hal Kanunu (OHAL) Hükümetçe ve Cumhurbaşkanın başkanlığında Bakanlar kurulu kararı ile (OHAL) 21.07.2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi gazetede yayınlanmış olup yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe konulan (OHAL) ile Anayasanın vatandaşlara tanımış olduğu hür demokrasi,temel hak ve hürriyetleri alenen ortadan kaldırmaya yönelik olarak kamu düzeni ve güvenliği açısından Kamu Kurum ve Kuruluşları dahil olmak üzere bütün vatandaşlara yaptırım uygulanabilir.

Görevinden uzaklaştırılan ihraç edilen veya açığa alınmış olan Kamu görevlileri yapacakları işlem öncelik olarak son görev yaptıkları illerde “Yerel Mahkemelere” akabinde ise incelenmek üzere “ Danıştay” sonuca göre “Anayasa Mahkemesine”  veya sonuçtan memnun olmayan kamu personeli “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine” başvuru yapabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.