İhtiyaç 70 Bin Mezun 10 bin

İhtiyaç 70 Bin Mezun 10 bin

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş şunları söyledi: Üniversitelerin yazılımla ilgili bölümlerden mezun olan sayımız 10 bini bulurken sektörün ise 60-70 bin kişiye ihtiyacı var dedi.

İşsizliğin arttığı ülkemizde vatandaşlara her geçen gün yeni iş sahaları açılıyor. Teknoloji ve sanayide yazılım için hükümetin 2023 hedefleri kapsamında yer alan 10 milyar dolarlık ihracatının istihdama katkısı ise 1 milyon kişi olacak.

Sektördeki gelişim aynı zamanda ülkemizdeki KOBİ'lerin gelişimi ve ciroları için de belirleyici olacak. Yüksek katma değerli üretimle dikkat çeken yazılım sektörü kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyor. Yılda yaklaşık 10 bin mezun verirken, sektörün ihtiyacı ise 70 bin kişi civarında. Türkiye'nin 2023 hedeflerinden biri de 10 milyar dolarlık yazılım ihracatı ve Meslek kariyer planı yapanları bekliyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin yazılım ithalatının 1 milyar 250 milyonu bulduğunu belirten, Güneş şunları kaydetti: Toplamda 6 üniversitede yazılım bölümü bulunuyor, hükümetin 2023 yılında hedeflediği 10 milyar dolarlık yazılım ihracatı -gerçekleştiğinde 1 milyon kişiye istihdam sağlanmış olacak. Şu an bu sektörde 250 bin kişi çalışıyor. Toplam 2 bin 300 yazılım şirketi var. Bu şirketlerin bin 60'ı, Teknoloji Geliştirme Merkezleri'nde kümelenmiş vaziyette. Yaklaşık 100 kadar firma 50 ülkeye ve 12 serbest bölgeye yazılım ihracatı gerçekleştirmeyi başarmış durumda.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Acerpro Bilişim Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer Sektörde yazılımcıya çok ihtiyaç olduğunu vurgulayarak İyi bir yazılımcının diğer ülkelerden çok talep gördüğünü anlattı. Acer, İyi bir yazılımcıya birçok ülke fırsatla sunuyor ve vatandaşlık veriyor. Hükümet son zamanlarda önemli atılımlar yapıp beyin göçünü tersine çevirmek için çalışmalar yapılıyor diye konuştu.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum