İki İlde Memurların Mesai Saatleri Değiştirildi Yenileri Yolda

İki İlde Memurların Mesai Saatleri Değiştirildi Yenileri Yolda

İki ilde mesai saatleri 09 Ocak 2017 tarihinden itibaren değiştirilmiştir. Kış saati uygulamasına geçilmediğinden bazı illerinde sömestri tatilinde mesai saatlerini değiştirmesi beklenmekte.

Güneş ışığından daha fazla yararlanmak için tüm yurtta saatleri yeniden düzenlenmesi hakkında 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ( 30 Ekim 2016 Pazar günü saatlerin 4:00’ den itibaren geri alınması ) hükmü ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kış saati uygulaması ile ülkemizde 18 milyon öğrencinin okula gitmesi ve bunların 3/1 kısmı ise 12 yaş altı olması sebebiyle karanlıkta okullarına gitme zorunda kalan öğrenci velileri karanlıkta çocuğumuzu gönderemediğimizden bizler bırakıyoruz. Öğrencileri okullarına bırakma zorunda kalan veliler bu duruma çözüm bulan Kırıkkale ve Çanakkale Valilikleri mesai saatlerini ileri almıştır.

Çanakkale ve Kırıkkale Valilikleri mesai saatlerini 08:30 – 17:30  öğle arası ise 12:30 ile 13: 30 arası değiştirilmiştir. Kırıkkale Valiliğinin’ den yapılan yazılı açıklamaya göre almış olduğumuz kararla merkez ve ilçelerimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerini 657 sayılı devlet memurları kanunun 100 maddesi gereğince 9 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulamaya konulacaktır.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı imzasıyla genelge yayınlanarak, Çanakkale ilimiz’ deki  tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların mesai saatleri değiştirilmiş olup 09 Ocak 2017 tarihinden itibaren 08:30 ile 17:30 öğle arası ise 12:30 – 13:30 arasında değiştirilmiştir.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  mesai saatlerinin değiştirilmesi Valilikler tarafından değiştirilebilir. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre sömestri tatilinde bazı illerin mesai saatlerini değiştireceği bilgisi bulunmakta. Ülkemizde yaz saati uygulaması ise 1972 yılından başlanarak 2016 yılına kadar aralık verilmeden günümüze kadar istinasız uygulanmıştır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.