İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi ve Ekspertiz Raporu Zorunlu

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi ve Ekspertiz Raporu Zorunlu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç satışına yönelik olarak yeni yönetmelik taslağı çalışmaları yapıyor. Bunun yanı sıra ikinci el araç satışlarında yenilikler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. İşte detay..

Bakan Tüfenkci’ nin talimatları doğrultusunda ikinci el taşıt ticareti ile uğraşanlara veya uğraşacaklara yönelik olarak birinci basamak olarak adlandırılan yetki belgesi alma koşulu getiriliyor. İkinci el araç satışında 8 yaşına kadar “ Ekspertizim “ raporu çıkarma zorunluluğu geliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci ikinci el taşıtta bundan sonra kimse dolandırılmayacak ve alıcıların kanuni hakları olacağı gibi hurdaya ayrılacak araçlar bu kontrol ile daha belirgin hale getirileceğini umut ediyorum dedi.

8 Yaşını doldurmuş ikinci el araçlara  (160 Bin Km altındaki araçlara Ekspertizim) zorunlu hale getirilmiştir. Araçların ekspertizim raporunda “Şanzıman ve Motor” parçaları için garanti verme zorunluluğu getirilmiştir.

Yetki Belgesi Almak İsteyen: Hırsızlık, kaçakçılık ve dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olması, Esnaf ve Sanatkarlara her bir işletmesi yetki belgesi şartı getirilmesi öngörülmektedir. Ayrıca Bakanlığın düzenleyeceği eğitimler olması halinde belge sahibi olunabileceği şartına bağlanıyor.

Taşıt Tanıtım Kartı: İkinci el araç satışlarında taşıtın adına tescilli olduğu kişiye verilmek üzere düzenlenen yeni yönetmeliğe göre taşıt teslim belgesi ve zorunluluğu getirilmiştir. Araç satışlarında motor, şanzıman, kilometre, boya veya değişen her türlü parça için taşıt tanıtım kartına yazılmak zorunluluğu bulunmaktadır.

Tanıtım yapılan taşıtın plakası açık olmalı ve alıcıya gösterilmeli ve motor, şahsi numarası görmek isteyen alıcılar görebilmenin yanı sıra tanıtım kartına mutlaka yazılmalı. Bunun yanı sıra ikinci el araçların model yılı markası yazılmalı ve bu sayılanlar yapıldıktan sonra satışa sunulmalıdır.

Motor Garantisi: İkinci el araç satışlarında (Motor ve Şanzıman) gibi ağır bakımlarda satış tarihi itibari ile 5 Bin Kilometreye kadar veya 3 ay geçerli olacak garanti yükümlülüğü zorunlu hale getiriliyor. Ayrıca ikinci el satışlarında banka kredilerinin daha rahat temini ve noter satışlarında ise daha yakın ve hızlı satış yapılabilmesi için satış yerlerinin düzenlenmesi gündemde.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci bu yapılan düzenlemelerin hem tüccarı satışı yapanı hemde alıcıyı her hangi bir zarara uğratmadan tüccarı alıcı ile alıcıyı ise satıcı ile buluşturmak. Bunun yanı sıra aldatma, hırsızlık veya dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçların önüne geçilebileceğini düşünüyoruz, dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.