İKM, Zabıt Katibi, Mübaşir Tüm Branşlarda KPSS Puanı Düşürülmesi Gündemde

İKM, Zabıt Katibi, Mübaşir Tüm Branşlarda KPSS Puanı Düşürülmesi Gündemde

Adalet Bakanlığı 13 bin 202 kamu personeli alımı için son viraja girildi. Her an ilanlar Adalet ve CTE tarafından yayımlanabilir. Fakat adayların KPSS puan şartı ile ilgili talepleri ve 70 olan KPSS puanının düşürülmesi isteniyor. İşte detaylar.

Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarına zabıt kabiti, mübaşir alımları başta olmak üzere 13 bin 202 kadrodan önemli ölçüde kontenjan ayrılacak. Öte yandan diğer branşlar için de kontenjanlar belli olacak. Ceza ve Tevkifevleri CTE’ler için ise İnfaz ve Koruma Memuru İKM “Gardiyan” alımları başta olmak üzere birçok branştan alımları yapılacak.

Fakat adayların tüm mezuniyetler bazında KPSS 70 olan şartın düşürülmesini talep ediyor. Lise mezunu KPSSP94, Önlisans mezunu KPSSP93 ve Lisans mezunu KPSSP3’ten en az 70 alması gerekiyor. Tüm branşlar için 70 puan şartının 60’a düşürülmesi için adayların yoğun talebi var!

Hali Hazırda KPSS Puan Şartları Nasıl Uygulanıyor?

Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav veya sözlü sınava, lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP3, önlisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir.

LİSE-ÖNLİSANS-LİSANS Puanlar

Başvurularda, lisans mezunları için 2020 KPSSP3, önlisans mezunları için 2020 KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 KPSSP94 puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve daha yukarı puan almış olma şartı aranacaktır. Adaylar bu şartın KPSS’den “EN AZ 60” olacak şekilde düzenlenmesini talep ediyor.

KPSS Puan Sıralamasına Göre Aday Çağrı Durumları

En az 70 puan alıp başvuranlar arasından en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen pozisyon sayısının; 

Sözleşmeli infaz ve koruma memuru adayları için 5 katı (beş katı aday bayan ve erkek için ayrı ayrı belirlenecektir.).

Hemşire, destek personeli (aşçı, kaloriferci) ve teknisyen adayları için 5 katı (teknisyenler için beş katı aday her branş için ayrı ayrı belirlenecektir.).

Destek personeli (şoför) adayları için 10 katı sözlü sınava çağırılacaktır.

Sözleşmeli büro personeli (ceza infaz kurumu katibi) adayları için ise 20 katı uygulamalı sınava çağrılacaktır. Uygulamalı sınavda başarılı olanlar arasından doğru kelime sayısı esas alınmak kaydıyla en fazla doğru kelime yazan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağırılacaktır.

Zabıt kâtipliği unvanı için uygulamalı sınava çağrılacak adaylardan merkezi sınavda aldıkları puana göre en yüksek puandan başlayarak istihdam edilecek her bir komisyon için ilan edilen pozisyon sayısının 20 katı kadarı, uygulamalı sınava girmeye hak kazanacaktır.

Mübaşir ve Şoför unvanı için Sözlü sınava, merkezî sınavda alınan puanlar esas olmak kaydıyla, en yüksek puandan başlamak üzere istihdam edilmek istenilen komisyon için ilan edilen pozisyonun 10 katı kadar aday çağrılacaktır.

Teknisyen ve aşçı unvanı için; Sözlü sınava, merkezi sınavda alınan puanlar esas olmak kaydıyla, en yüksek puandan başlamak üzere istihdam edilmek istenilen komisyon için ilan edilen pozisyonun 5 katı kadar aday çağrılacaktır.

20788-002.jpg

20781-001-001.jpg​​​​​​​

20454-001-001-001.jpg

20753-001-001-001-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
66 Yorum