İlköğretim Mezunları Açıköğretim Lisesine Nasıl Kayıt Olur

İlköğretim Mezunları Açıköğretim Lisesine Nasıl Kayıt Olur

İlköğretim mezunu olan memur adaylarının uzaktan eğitim yoluyla eğitim seviyelerini arttırmaları amacıyla oluşturulan AÖL Açıköğretim lisesi kayıtlarının nasıl yapılacağına dair haber.

Ülkemizde son değişen eğitim öğretim hakkı kapsamında 12 yıl zorunlu eğitim uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama 4 + 4 + 4 şeklinde ilerler. İlk dört basamak ilkokul basamağıdır. İkinci dört kısım ise ortaokulu kapsar. Son dört basamak da ise lise eğitimi vardır. Bu çerçevede her öğrenci liseye kayıt yaptırmak zorundadır. Ancak ortaöğretimden sonra isteyen öğrenci açıköğretim lisesine de kayır yaptırabilir. Bu sayede 12 yıllık zorunlu eğitim gerçekleşmiş olur.

AÖL Açıköğretim Lisesi Nedir?
Açıköğretim lisesi uzaktan eğitim ile lise derslerinin görüldüğü bir uygulamadır. Hiç lise eğitimi almamış ya da lise eğitimini yarıda bırakmış herkes açıköğretim lisesine kayıt olabilir. Açıköğretim lisesinin amacı eğitimi her birey için eşit hale getirmektir. Çünkü örgün bir eğitime devam edemeyecek durumda olan pek çok öğrenci vardır. Bu öğrenciler lise eğitimlerine devam etmek isterse açıköğretim lisesine başvurabilir.

Açıköğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Açıköğretim lisesine kimlerin kayıt yaptıracağı her durum için farklı kriter barındırır. Öncelikle belirtilmesi gereken nokta; açıköğretim liseleri için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle sadece liseye yeni başlayacak olan öğrenciler tarafından tercih edilmez. Uzun ya da kısa bir süre öğrenimine ara vermiş kişiler de açıköğretim lisesine başvuruda bulunabilir.

Açıköğretim lisesine başvurmak için bir önceki öğrenim adımını tamamlamak gerekmektedir. Bunun için kişilerin ortaokul ya da ilköğretim mezunu olması istenir.

Daha önce örgün eğitime kayıt yaptıran kişiler de başvurabilir. Örneğin Bakanlığa bağlı herhangi bir ortaöğretim kurumunda kaydı bulunup daha sonra bu okullardan ayrılan insanlar açıköğretim liselerine kayıt yaptırabilirler.
Açık öğretim kurumuna kaydını yaptıranlar ancak daha sonra tasdikname ile ayrılanlar tekrar açıköğretim lisesine kayıt yaptırabilirler.

Mesleki okullardan ayrılanlar ya da mesleki açıköğretim lisesinden ayrılanlar da açıköğretim liselerine kayıt yaptırabilirler.

Açıköğretim Lisesi Başvuru Koşulları Nelerdir?
Açıköğretim lisesi başvuru koşulları öğrenim durumuna göre değişiklik taşır. İlköğretim ya da ortaokul mezunu öğrencilerin kimlik fotokopileri ve önceki eğitim kurumundan taşıdıkları diplomaları kayıt için yeterlidir. Bu belgelerin dışında kayıt ücreti makbuzu ile bakanlık tarafından belirlenen okul müdürlüklerine başvurulur. Bu belgeler ile birlikte kayıt yapılır.

Ortaöğretim kurumuna devam etmiş ancak daha sonra ayrılmış kişiler için ise nüfus cüzdanı fotokopisi ve diplomanın dışında seçmeli ders listesine de ihtiyaç vardır. Kredili sistemden ayrılan öğrencilerin, açıköğretim lisesine kaydı yapılırken bu bilgiye ihtiyaç duyulur.

Açıköğretim lisesine kayıt yaptırmış ancak kaydı silik olarak görülen öğrenciler; iki dönem üst üste kayıt yenilememiş öğrencilerdir. Bu öğrencilerin kayıt parasını yatırdıklarına dair makbuzun aslını sisteme işlemeleri yeterlidir. Bu sayede öğrenimleri kaldığı basamaktan devam eder.

Açıköğretim lisesi katılım bedelleri her yıl kurum tarafından belirlenmektedir. Bu belirlenen tutarın yatırılarak kayıt yenileme işlemlerinin yapılması gerekir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.