İlköğretim Mezunları Memur Olabilir mi

İlköğretim Mezunları Memur Olabilir mi

İlköğretim mezunları, her ne kadar özel şirketlerde çalışsalar da kamuda memur olmak istiyorlar. Peki ilköğretim mezunları için böyle bir şans tanındı mı?

Son zamanlarda Türkiye Cumhuriyet tarihinin belki de görülmedik büyük alımları yapılıyor. Yapılan 73 bin alımın haberine ulaşmak için tıklayınız. Bu anlamda ilkokul mezunları da kamuda iş fırsatı için haberleri sıkı sıkı takip ediyor? Peki ilköğretim mezunları kamuda iş fırsatına sahip olabilecek mi?

Kamuda istihdam edilebilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı uygulanmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı puanı elde eden kişiler kamuda memur olmak için devlet kuruluşlarına başvuru yapabilmektedir. Fakat şu anda ilköğretim mezunları için bir Kamu Personeli Seçme Sınavı düzenlenmemektedir. Yani ilköğretim mezunları KPSS şartı olan kurumlara başvuru yapamamaktadır.

Peki KPSS Şartı Olmayan Kurumlara Başvuru Yapılabilir mi?

Her ne kadar bazı kurumlar KPSS’siz personel alım ilanı yayınlasa da bu kurumlarda aranan mezuniyet şartı genellikle en az lise olarak belirtilmektedir. Yani şu an için ilköğretim mezunlarına devlette iş fırsatı pek görünmemektedir.

İlköğretim mezunları sözleşmeli memur olma hakkına da sahip değildir. Çünkü sözleşmeli memur olabilmek için de Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aranmaktadır. Fakat ilköğretim mezunları Kamu Personeli Alımı Haber Sitesi'ni takip ederek güncel iş ilanlarına ulaşabilirler.

İlköğretim mezunları, işçi olarak çalışabilmektedir. İşçi olarak çalışabilmek için birçok kurum İŞKUR üzerinden iş ilanlarını yayınlamaktadır. İŞKUR’un yayınlamış olduğu güncel işçi alım ilanlarına başvurmak için tıklayınız.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum