Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

İş Fikirleri

Genç girişimcileri destekleyen KOSGEB birbirinden farklı iş fikirlerine hibe ve kredi veriyor. KOSGEB girişimcilik kursu almaya zamanı olmayan veya bulunduğu ilçede KOSGEB girişimcilik kursu olmayan kişiler ise bankalardan kredi alarak kendi işlerini kurmayı hedefliyorlar. Ülkemizde en yaygın iş fikri hayvancılık olarak dikkat çekiyor ve devletin KOSGEB dışında da hayvancılık kredisi verdiği görülüyor.

Bunlardan bir diğeri olarak Ziraat Bankası’nın hayvancılık kredileri ortaya çıkıyor. Bankalardan alınan krediler hibe içermiyor kredi yolu ile alınan nakit faiz uygulaması ile geri ödenirken devletin sağladığı krediler daha makul miktarlarda işletme sahiplerinden geri talep ediliyor.

Hibe olarak 50.000 TL’ye ve kredi olarak ise 100.000 TL’ye varan nakit para ile girişimci adaylar kendi işlerini kurabilmenin avantajını buluyorlar. Hibe ve kredi de belirtilen bu miktarlar tavan fiyatlar oluyor. 
Hibe krediden yararlanacak bireylerin iş fikirleri, işin nerede kurulacağı, hangi bölgeden KOSGEB hibe ve kredisinin alınacağı, bireylerin cinsiyetleri ve özür durumları hibe kredinin miktarlarının belirlenmesine öncülük ediyor.

İş Fikirleri Örnekleri
Patron emrinde çalışmak istemeyen, kendi işinin patronu olup kendi kararları doğrultusunda iş piyasasında yer almak isteyen ve yaratıcılığını sergilemek isteyen kişiler iş fikirleri örneklerinden birini değerlendirebilir veya iş piyasasında henüz olmayan yeni bir iş ortaya koyabilir. Bu örneklere değinilecek olursa: mobilya mağazası açmak, Tayland tava dondurmacısı açmak, araçlar için telefon numara tutacağı pazarlamak, solucan gübresi üretmek, adrese teslim çiğ süt servisi yapmak ( bakanlık onaylı ambalajlar temin edilebilir ), güvenlik sistemleri mağazası açmak, kumpirci açmak, oto ekspertiz dükkanı açmak, plaj terliği otomatı yapmak, oto yıkama dükkanı açmak, köfteci dükkanı, çiğ köfteci, cupta fırın makarna, Waffle satışı, turşucu açmak, cupta mantı satışı yapmak, pratik perde asma sistemi satmak, organik tavuk çiftliği açarak tavuk veya tavukların yumurtasını pazarlamak, yiyeceklerin içerisini görüntüleyen cihaz pazarlamak, kaybolan eşyaları bulmaya yarayan ihaz pazarlamak ve daha fazlası ile iş fikirleri 2017 yılında da öne çıkıyor.

Teknolojinin gelişmesi ile iş dünyası da gelişen teknolojiden yararlanmayı ihmal etmiyor ve insanların işlerini kolaylaştırmak için birbirinden değerli cihazlar ile iş piyasasında ki yerlerini alıyor.

İletişim: kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.