İş Kur’dan 600 TL  Destek

İş Kur’dan 600 TL Destek

İş kur iş ilanları bölümünden iş arayana ve iş bulana 600 tl destek var. Sosyal yardım alanlardan iş arayanlara devlet desteği var. İş görüşmesi için 100 çalışmaya başlanması halinde 500 lira ödeniyor.

Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı müdürlüğünden alınan Kömür, Gıda ve Eğitim desteği kesilmeden iş arayana 100 tl iş bulana ise 500 tl toplam 600 tl destek veriliyor. Üstelik İş arayıp bulan kişiye sosyal yardımları kesilmeyeceği gibi birde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı müdürlüğü tarafından sosyal yardım önceliği sağlanacaktır.

İşsizliği önelemek ve işverenle iş arayanı daha çok görüştürebilmek ve çözüm üretebilmek için yapılan bir çalışmadır. Devlet, yoksullara sosyal yardımlarla destek olmak amaçlı istihdam yapımı sağlanacaktır. Sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanlara iş bulmak için tüm imkanlar seferber ediliyor. Bu kapsamda sosyal yardımlar arasında ‘istihdam yardımı’ da yer alıyor. Bu yardım da iş arama ve bulma desteklerini içeriyor.

Sosyal yardım alan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde, işe başvuru kabul aşamasında gereken giderleri için 1 yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 100 lira arası yardım alabiliyor. Bu şekilde iş arayan ve iş görüşmesine giden kişilerin karşılaştıkları masraflar karşılanmış oluyor. Sosyal yardım alan kişiye, işe yerleşmesi durumunda, 1 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin 1/3’ü kadar nakdi yardım veriliyor. Bu yıl için bu tutar 500 lira. Yani sosyal yardım alan bir kişi bu yıl işe girerse 500 lira işe başlama yardımı alıyor.

Ayrıca bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor. İşe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardımlarda öncelik veriliyor. Eğitim, gıda, kömür gibi yardımlardan daha kolay yararlanabiliyorlar. Sosyal yardım alıp işe giren bir kişi kömür, eğitim ve gıda yardımlarında, iş aramayan veya bulduğu işi kabul etmeyen kişilere göre öncelikli oluyor. Türkiye’de 3 milyon hane sosyal yardımlardan yararlanıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 25 milyar 620 milyon lira sosyal yardım yapıldı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum