Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

İş Kurmak İsteyenlerin Sayısı Arttı Ama…

KOSGEB hibe ve destekleri birçok kişiye iş imkanı sundu. Daha doğrusu kendi işini kurmak herkes için çok daha kolay hale geldi. Peki bu girişimlerin sonu geliyor mu? Yani iş kuran başarılı bir şekilde işini devam ettirip istihdam sağlayabiliyor mu?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. Çünkü kendi işini kuran her 10 kişiden 7’si 1 yıl bitmeden kepenk kapamak zorunda kalıyor. Ayrıca işveren teşvikleri gibi birçok teşvikten yararlanması gereken iş sahipleri eleman çalıştırma ve SGK primleri ödeme gibi avantajları olmasına rağmen borçlu olarak dükkanlarını kapatmak zorunda kalıyorlar. 
Peki bunun sebebi ne? Aslında çok çabuk gaza gelmemiz. Çünkü birçok kişinin iş kurmasının temel nedeni, çevresindekilerin gazına gelmesi ve bu gazın ne yazık ki çok boş fikirlerle dolu olması.

En Çok Tercih Edilen Sektörler
En çok tekstil ve yeme içme sektörlerinin tercih edildiği iş kurma süreçlerinde iyi bir Pazar araştırması yapmama, işletme yönetimi konusunda bilinçsizlik ve temel düzeyde iş hakkında yüzeysel bilgiye sahip olmak gibi birçok konu başarısız olmaya temel neden olarak biliniyor.

Bu sektörlerde piyasa şartları çok sert bir rekabet dahilinde işlediği için farklı sektörlerde çalışmayı tercih edenler dahi işi bilmeseler bile girişimde bulunmaktan çekinmiyorlar. Bu yüzden çok sık rastlanan sorunlar arasında yer alan kısa sürede işi batırma, toplumuzun büyük bir kesiminin hayatında en az bir kez başına geliyor.

Mesleki Yeterlilik Az
Sektör ne olursa olsun iş kuran girişimcilerin mesleki yeterlilikleri az. Yani herkes mesleğinin erbabı değil ve birçok kişi eğitim almadığı halde farklı işlerde çalışmaya eğilim gösteriyor.

E-ticaret sektörünün daha az riskli olması bu sektörde de birçok kişinin çalışmasına neden oluyor. Bu yüzden özellikle genç kesimin e-ticaret sektörünü tercih ettiği biliniyor.

Meslek Edindirme Kursları
Meslek edindirme kurslarıyla sektörlerdeki başarı oranının artması için uğraşan devlet meslek edindirme eğitimi konusunda da nitelikli elemanlar yetiştirmekte zorlanıyor. Bu da iş kurmaya hazır olmayan bir dizi girişimci ve başarısız iş fikirlerine zemin hazırlıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.