İşbaşı Eğitimle Genç İşsizlere İş İmkânı

İşbaşı Eğitimle Genç İşsizlere İş İmkânı

İŞKUR’un uyguladığı, İşbaşı Eğitim Programının güncel hali; mesleği olmayan genç işsizleri, işverenin yanına 6 ay boyunca verip maaşını devlet ödüyor. Bu 6 aylık zaman zarfında işveren, işsize hem iş öğretip meslek sahibi yapıyor.

İşbaşı Eğitim Programı, İŞKUR tarafından başarıyla uygulanan bir program. İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programı ile işi olmayan gençleri iş sahibi yaptığı gibi, mesleği olmayan işsizleri meslek sahibi yaparak, işsizlerin daha kolay iş bulma imkânı sağlıyor.

İŞKUR’un uyguladığı, İşbaşı Eğitim Programının güncel hali; mesleği olmayan genç işsizleri, işverenin yanına 6 ay boyunca verip maaşını devlet ödüyor. Bu 6 aylık zaman zarfında işveren, işsize hem iş öğretip meslek sahibi yapıyor, hem de 6 ay sonunda çalışanın performansından memnun kaldığında, sürekli işe alıyor. 6 aylık maaş devlet tarafından ödenirken, sonrasında meslek sahibi olan kişi, gerek mevcut işyerinde, gerekse de başka bir işyerinde çalışırsa maaşı işveren tarafından ödeniyor. İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programı ile mesleği olmayan işsiz gençlere hem meslek sahibi yapıp hem de iş vermiş oluyor. İşbaşı Eğitim Programında 6 aylık olan süre, hükümet tarafından yapılacak olan yeni çalışma ile 1 yıla çıkarılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen torba kanunda İşbaşı Eğitim Programının süresinin belirli hallerde 1 yıla çıkartılması gündemde.

Lise veya üniversite mezunu gençler için İşbaşı Eğitim Programı önem arz ediyor. Gençler İşbaşı Eğitim Programı ile tecrübe ve meslek sahibi oluyorlar. Genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından ödenen işsizler sağlık hizmetlerine erişim açısından da herhangi bir sorun yaşamıyorlar.

İşbaşı eğitim programı süresince işbaşında doğrudan çalışan işsizin maaşı İŞKUR tarafından ödeniyor. Günlük 50 TL ödenen ücretlerle kursiyerlerin eline aylık asgari ücret düzeyinde para geçiyor. Bunun yanında işverenler eğer kursiyerleri işyerlerinde tutmak isterlerse asgari ücretin yarısına kadar kursiyerlere ödeme yapabilir ve bu tutarı vergiden indirebilirler. Diğer yandan işbaşı eğitim programı kursiyerlerinin program süresince işsizlik sigortasından maaş alma hakları da bulunuyor.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum