İşçi Davayı Kazandı

İşçi Davayı Kazandı

Yargıtayın Verdiği Karar Milyonlarca İşçinin Yüzünü Güldürdü. İşçinin Açtığı Dava Sonucunda Yargıtay İşçiyi Haklı Buldu. Mahkeme Bir Kerede Çıkartılmaz dedi.

Yargıtay Milyonlarca İşçiyi İlgilendiren Kararı.

Performansı bahane ederek işçiyi mağdur eden işverene Yüksek Mahkeme dur dedi. Yüksek Mahkeme bir seferde çıkartılmaz dedi. Yüksek Mahkeme işçinin performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarılabilmesi için bunun süreklilik arz etmesi ve işverence ispata ihtiyaç duyulduğuna karar verdi.

Uşak ilinde bir şirkette uzman tıbbi satış sorumlusu olarak çalışan personel Yargıtayda Davayı kazandı. 

Davayı açan işçiyi Mahkeme haklı buldu. Mahkemenin verdiği karara göre performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkarılan işçi davayı kazandı. İşe iadesine karar verilmesi istemiyle dava açan işçi Uşak 1 İş Mahkemesi işçiyi haksız bulmuştu. Bunun üzerine temyiz hakkını kullanan işçi Yargıtaya başvurdu. Yargıtay 22. Hukuk Dairesinde görülen dava sonucunda yerel mahkemenin kararı bozuldu.

Kararda 'Performans ve verimlilik sonuçlarına dayalı geçerli bir sebebin varlığı için süreklilik gösteren düşük veya düşme eğilimli sonuçlar olmalıdır. Performans değerlendirme kriterleri önceden saptanmalı, işçiye tebliğ edilmeli" belirtildi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.