İşçilerin Gözü Kulağı Zam Pazarlığında! Taşerona Tayin Hakkı Masada

İşçilerin Gözü Kulağı Zam Pazarlığında! Taşerona Tayin Hakkı Masada

700 binden fazla kamu işçisinin gözü kulağı yapılacak olan zam pazarlığına çevrilmiş durumda. Taşeronlara da tayin ve becayiş hakkı verilmesi gündemde.

İşçilerin zam oranının ve diğer taleplerinin, Temmuz ayında sonuçlanması bekleniyor. Memurlar ve memur emeklileri için ise süreç Ağustos ayında başlayacak.

Sendikalar ortak taleplerini iletecekler

Kamu işçilerine 2021 – 2022 döneminde yapılacak zammın belirleneceği görüşmeler başlıyor. Türk-İş ve Hak-İş sendikaları ortak taleplerini içeren metni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacaklar. Bu görüşmelerin Temmuz ayında sonuçlanması bekleniyor.

Ek ödeme, tayin ve becayiş talepleri var

Sendikaların talepleri arasında, sağlık kurumlarında çalışan işçilere ek ödeme yapılması, taşerondan kadroya geçen işçilere tayin ve becayiş hakkı verilmesi ve bu işçilere yönelik zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılması da bulunuyor.

Memur ve Memur emeklisi için süreç Ağustos ayında

3 milyondan fazla memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için toplu görüşmeler Ağustos ayında başlayacak.

2019'da %12, 2020'de %6 verilmişti

Hükümet ile Türk-İş arasında 2019 yılında imzalanan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi ile, ücreti 3 bin 500 liranın altında olan işçiye 150 lira iyileştirme, tüm işçilere ise 2019'un ilk altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ayı için yüzde 4, 2020 yılının ilk ve ikinci altı ayı için ise yüzde 3'er ve enflasyon farkı oranında zam yapılmıştı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum