İşçinin Yazılı İzni Olmadan Maaşı Düşürülemez

İşçinin Yazılı İzni Olmadan Maaşı Düşürülemez

Tüm işçileri ilgilendiren karar Yargıtay'dan geldi. Yargıtay Başkanlığı bir emsal karara imza attı. İşçilerin izinleri olmadan maaşlarında düşüş olmayacağı böylelikle karara bağlanmış oldu. Bu durum bütün işçiler için emsal karar olarak görülüyor.

Ülkemizde Milyonlarca işçi bulunmakta ve işçilerin işveren tarafından maaşında istem dışı düşüşler yaşanmaktadır. Bu durumu yargı organlarına taşıyan işçiyi Yargıtay 22. Hukuk dairesi haklı buldu.

Yargıtay'ın aldığı karar içeriğine göre tek taraflı maaş indirimi yapan işvereni haksız bulmuş ve dava eden işçiyi haklı bulmuştur. Yargıtay Hükmüne göre 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22. maddesinde yer alan İşveren iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir hükmü yer aldı.

Milyonlarca işçiyi için emsal karar ile işçi kendisinin yazılı belgesi olmadan işveren işçinin maaşından düşüş gerçekleştiremeyecektir. Bu karar ile müşkül duruma düşen tüm işçiler için sevindirici bir karar olduğu gözükmektedir.

Yargıtay 22. Hukuk Daire Başkanlığının dava içeriği şöyle: Kararda şu ifadelere yer verildi: Davalı asıl işveren Sağlık Bakanlığına ait işyerinde, alt işveren işçisi olarak çalışan davacı işçi, ücretinin rızası olmadan düşürüldüğünü ileri sürerek, eksik ödenen ücret alacağının hüküm altına alınmasını talep etmiştir. Dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının ücretinde azalma olduğu anlaşılmaktadır.

Mahkeme Karar açıklamasına devam etti. 4857 sayılı Kanun'da açıkça düzenlendiği üzere çalışma şartlarında değişiklik konusunda işçinin rızasının yazılı alınması şart olup işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. Bu halde mahkemece yazılı gerekçeyle davanın reddedilmesi hatalı olmuştur.

Davacının ücretinin düşürülmesine ilişkin yazılı beyanı bulunmadığı anlaşıldığı takdirde fark ücret alacağı hesaplanırken asgari ücrete yapılan artış oranları dikkate alınmaksızın davacının düşürülmeden önceki son ücreti esas alınarak bu ücret ile ödenenler arasındaki farklar tespit edilerek dava konusu alacak hüküm altına alınmalıdır. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.