İşe Dönmeyene 8 Maaş! Sadece 30 Gün Süresi Var

İşe Dönmeyene 8 Maaş! Sadece 30 Gün Süresi Var

İşten çıkarılan çalışanlar aynı işyerinde çalışmaya devam edebilecek. Çalışma imkanı bulamazsanız da 8 maaşa kadar tazminat alabileceksiniz.

Ancak bu haklardan yararlanabilmek için sadece 30 gün seriniz var. Çalışma hayatında nasıl ki işverenler için güvence varsa işçiler içinde güvenceler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, haklı fesih hakkıdır.

Yani işten çıkartılan bir çalışan belli şartlarda aynı işe geri dönebiliyor, ya da bunun yerine tazminat hakkı elde edebiliyor. Ancak burada süre çok önemli bir belirleyici.

Sebep mutlaka olacak

4857 sayılı İş Kanunu'nun 18. maddesine göre "Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır." Hükmü yer almaktadır.

Kanun hükmün göre, işveren sizi işten çıkartmışsa mutlaka bir yasal sebebi bulunması gerekir. Sabah gazetesinden Faruk Erdem'in haberine göre, eğer bu sebep yoksa sizin için işe geri dönmenin yolu açılmış demektir.

Peki kimler işe geri dönebilir? İşte şartlar

  • Öncelikle İş Sözleşmesi Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Olmalıdır
  • İşçinin çalıştığı yerle hizmet sözleşmesi yapmış olmak kaydıyla yani sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Belirli süreli iş sözleşmeleri iş güvencesi uygulamasına tabi olmuyor. Ancak belirli iş sözleşmesi yapılmış olsa da ardı ardına devam ediyorsa (örneğin turizm çalışanları gibi) bu kez belirsiz süreli iş sözleşmesi haline geleceğinden bu çalışanlar da geri dönüş güvencesinden yararlanabilecektir.
  • İşçinin Çalıştığı İşyerinde En Az 6 Ay Çalışmış Olması gerekmektedir
  • Aynı işyerinde işe başladığı tarihten itibaren 6 takvim ayının geçmiş olması yeterli sayılmıştır. Burada eğer deneme süresi varsa bu süre de 6 aylık süreden sayılacaktır.
  • İşyerinde En Az 30 İşçinin Çalışıyor Olması Gerekmektedir
  • İşverenin birden fazla işletmesi var ise işletmelerinde çalışan toplam işçi sayısı baz alınmalıdır. Yani işçinin çalıştığı yerde 2 kişi bile olsa toplam şubelerdeki çalışan sayısı 30 ve daha fazla ise güvence hakkı bulunacaktır. Örneğin bir bankanın bir şubesinde 10 kişi çalışsa bile tüm şubeler düşünüldüğünde 30 rakamı geçilmiş olacaktır.
  • İşten Sebepsiz Yere Çıkartılmış olmalısınız
  • İşverenin işten çıkartma işlemini yasal bir sebebe dayandırmaması gerekir. Yani kavga eden, kurallara uymayan bir işçinin çıkartılması haklı gerekçeyle olmaktadır.

Her iki tarafa da 30 gün

Bu şartlar yerine geldiğinde eğer işten çıkartılmışsanız sizin için 30 günlük süre başlamış demektir. Bu 30 gün içinde arabulucuya giderek işe geri dönüş başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu 30 günlük süre hak düşürücü bir süre olduğu için çok dikkatli olmak gerekir. Süre kaçırılmışsa fesih kabul edilmiş sayılır ve dava açma hakkınız sona erer.

Dava açmanız gerekecek

Arabulucuda eğer sonuç alınmaz ise bu kez 2 haftalık süre içinde iş mahkemesine dava açmak gerekiyor.

Tazminata Hükmediliyor

İşe geri dönüş kararı verilirken mahkeme işçinin çalıştırılmadığı süre için en fazla 4 maaşa kadar boş geçen süre tazminatına hükmedecektir. Bunun dışında işverenin tekrar işe başlatmaması ihtimaline karşı da bir tazminata hükmediyor. Burada tazminat miktarı 8 maaşa kadar çıkıyor. Davanın sonuçlanmasının ardından çalışanın 10 gün içinde işverene yazılı olarak başvurması gerekmektedir. Bu başvurudan sonra işveren bir ay içinde işçiyi işe başlatmak zorunda. Bunu yapmaz ise mahkemenin belirlediği tazminatı ödemek zorunda.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum