İSKİF’ le İş Bulmak Daha Kolay

İSKİF’ le İş Bulmak Daha Kolay

İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun tarafından “ İSKİF “ fuarı açılarak İş arayanlara ve işsizlere umut oldu. Çalışma Bakanlığının destek verdiği fuara 246 işveren firma katıldı.

Türkiye’ de işsizlik oranı aylar ve yıl bazında hızla yükselmekte bu yükselişe dur demek için İstanbul Kariyer ve İstihdam fuarı “ İSKİF “ kurularak işveren ve iş arayanları buluşturma ve işsizliğe bir nebze olsun çareler bulmak.

Ülkemiz’ de iş arayanlar ile işverenleri bir araya getiren fuara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sanayi Ticaret Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun ve İstanbul Ticaret Odası Başkan vekili Hasan Erkesim ’ le beraber açılış kurdelesini kestiler.

İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun Ülkemizde işsizliğin en büyük sebebi Mesleki yeterliliğin bulunmamasından kaynaklı olduğu bir gerçektir. Bu fuarın amacının işsizler için büyük bir fırsat olarak görmekteyim. Nedenlerine bakılırsa maalesef Türkiye’ de işveren nitelikli eleman aramakta ancak iş arayan kesimin ise Mesleki yeterliliğe sahip olmadığı bu sebeple sanayilerimizde ve nitelikli iş sahalarında çalıştırılmak üzere işçi bulunamamakta.

Buradaki amacımız 246 işveren firmamızla tahsili olmayanlar ile birlikte ilkokul, ortaokul, lise, Meslek liseleri, Ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim görmüş işsiz 100 bin insanımızı işverenlerimizle buluşturarak her yıl en az 20 bin civarında işsiz kardeşlerimize direk olarak iş imkânına kavuşturmak. Nitekim bu amaç ile birlikte Ülkemizdeki işsizliğe bir nebze olsun çare olmaktır.

İşverenin talebi nitelikli kalifiye eleman bulmak işsizlerin ise büyük çoğunluğu Mesleki yeterlilik veya her hangi bir sertifikaları dahi bulunmamakta. İşverenler olarak Milli Eğitim Bakanlığının Halk Eğitim Merkezlerinde her yıl Mesleğe yönelik olarak Ceza ve tevkif evleri dahil olmak üzere normal yaşamda’ da kurslar vermekte ve bir çok Mesleki eğitimler verilmekte. Umarız iş arayan kesim bu mesleki yeterlilik kurslarına katılarak bizim işçi bulma sıkıntılarımızı da gidermiş olacaklardır.

Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu ile beraberindeki İstanbul Valiliği, İŞKUR Genel Müdürü, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İŞKUR İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul Ticaret ve Sanayi Odaları ve İstanbul İlçe Belediyelerinin katkılarıyla gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin her yıl yapılması planlanmaktadır. İşveren ile iş arayanları buluşturma platformu “ İSKİF “ işsizliğe bir nebze olsun katkısı olacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.