İşkur İlanlarında İkametgah Şartını Kaldırdı

İşkur İlanlarında İkametgah Şartını Kaldırdı

İşçi Alımında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Danıştay Tarafından reddedilmiştir. İş-kur İlanlarına 81 ilden Başvuru yapılabilecektir.

İş-kur ilan yayınlarken o ilde veya ilçede ikametgah şartını aynı anda getirmekteydi. Bu sınırlama ile iş bulma hayali ile başvuru yapmak isteyenler ikametgah şartına takılı kalıyorlardı.

İş Kanununa bağlı olarak personel istihdam eden İş-Kur bundan böyle Kamu kurum ve kuruluşlarına sürekli işçi taleplerini ikametgah sınırını Danıştayın İDDK' nın E: 2013/ 4868; K;2015/3642: sayılı hüküm kararıyla iptal ederek 81 ilde başvuru hakkı olacaktır.

İş-Kur Danıştayın İDDK' nın E: 2013/ 4868; K;2015/3642: sayılı hüküm kararı gereği ikametgah şartı yayınlamamakta ancak aynı kanun ve yönetmeliğe bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu Kurulunun ikametgah şartının bundan sonraki SYDV süreli ve süresiz taşeron veya sözleşmeli tüm ilanlarından kaldıracağı beklenmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma SYDV bundan sonra' ki tüm iş ilanlarının Danıştayın yukarıda belirtiğimiz hüküm ve sayılı karar gereği ilanlar 81 il ve ilçelerini kapsanmasını içeren ikametgah şartının kaldırılmasını bir an önce duyrularak yeniden düzenlenmesi işçi alımlarında daha yerinde olacaktır.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.