İşkur Kamuya 100 Bin İşçi Arıyor

İşkur Kamuya 100 Bin İşçi Arıyor

İşsizlere kaçırılmayacak fırsat İŞKUR yönetmeliğini değiştirdi. Bu değişiklikle beraber işbaşı eğitim program kapsamını değiştirerek, firmalarda iki çalışan bulunuyorsa eğitim kapsamına alınarak iş eğitimi vererek, başarıyı hedefe koymuştur. 100 Bin kişi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yönetmelik değişikliğine gidildiğini bu değişiklik ile beraber 2017 yılı hedefleri arasında işsizliği %8’ lere kadar indirmeyi ve 500 Bin kişiyi iş ile buluşturarak işsizliğin önüne geçmesi için talimat aldıkları aktarıldı.

2017 yılında 500 Bin hedefini kısa vadede gerçekleştirmek isteyen hükümet, İŞKUR eliyle 100 Bin vatandaşı istihdam etmek için ülkemizin 81 vilayetinde, iş arayan mesleği olan veya mesleği olmayan vatandaşı iş ile buluşturacak hamle atıldı.

Buna göre meslek liselerinden mezun olmuş, iş yeri açma belgesi olan veya ustalık veya kalfalık belgesi olan ancak kendi branşlarında mesleğini icra etmek isteyen vatandaşların işkurun resmi web sitesinde başvurmalarını ayrıca belge ve bilgilerini eksiksiz göstermeleri halinde kalifiye eleman olarak ilgili meslek görevlerinde çalıştırılacakları söylendi.

Mesleği olmayan işsiz vatandaşların ise İŞKUR’a başvurmaları halinde ise meslek programları adı altında işe başvuran kişiye çalıştırılacağı işe göre eğitimler vererek kişiyi meslek edindirme olacak. Meslek edinen vatandaş devlet eliyle çalışmadığı taktirde alacağı meslek edindirme kursundaki belgeler ile birlikte kendisinin iş yeri açma belgesine sahip olabileceği noktaya ulaşmış olacak.

İŞKUR küçük ölçekli işletmelerde ve sanayi bölgesi dükkanlarında 15 – 18 yaş elaman çalıştırma yöntemi uygulayan işverenlere usta çırak meslek öğretme gibi durumlar bitiriliyor. Bunun yerine eğitim programlarıyla mesleki eğitimleri alan ve işe talip olanlar İŞKUR’ a başvurarak iş yönlendirme ve mesleki programlara dahil edilerek hem iş bulabilmekte ayrıca iş yeri aça bilmektedir.

Hükümetin hedefi olan 500 Bin istihdamın 100 Bin’ lik iş başvurusu açılmış olup işe ihtiyacı olan ve meslek sahibi olmak isteyen vatandaşların acilen işkura başvurmaları önümüzdeki yıllar içinde kendi mesleğini icra noktasında kendi işyeri olacağı yönünden bu fırsatı kaçırmamaları gerektiği vurgulandı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum