İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır

Milyonlarca kişinin İŞKUR üzerinden alıma başvuru yapamama sebebi işçi alımlarında iş arayan kaydı açık (Aktif) olmadığında başvuru yapılamamaktadır.

İş arıyanların İŞKUR üzerinden ilanlara başvuru yapmasını planlıyor ise öncelikle İŞKUR’da iş Arayan kaydının olması gerekmektedir. İş arayan kaydını oluşturduktan sonra hangi işe öğrenim durumu ve vasıfları yeterli geliyor ise o işe İŞKUR sayfasından başvuru yapabilme hakkına sahip oluyorlar.

Kayıt oluşturacak vatandaşlarımız öncelikli olarak adaylar İş arama kaydının İŞKUR  portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak ya da ALO 170 kanalıyla yapılması mümkündür.  İş arama kaydı yapan vatandaşların başvurusu sırasında kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak; ayrıca eğitim, meslek ve diğer bilgilerini de eksiksiz olarak beyan etmeleri aksi taktirde işe alınmamakta alınmışlarsa bile işten hemen çıkarmalarla sonuçlanmaktadır.

Meslek bilgilerinde kişinin beyanı esas olduğundan, gerçek dışı beyanlardan dolayı İŞKUR’un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla, gerçek dışı beyanlarda tüm sorumluluk iş arama kaydını yapan kişiye ait olmaktadır. İş arayan vatandaşların İŞKUR’a kayıt yaptırabilmeleri için en az 14 yaşını doldurmuş olmaları ve kayıt sırasında fiilen askerlik görevinde bulunmamaları gerekmektedir. Kayıt yaptıran bir vatandaşın İş arama kaydı 12 ay süreyle geçerlidir. Geçerlilik süresi dolan iş arama kayıtlarının tekrar kontrol edildikten sonra yeniden aktif hale getirilebilmektedir.

Kayıtlar yapılırken Belirli düzeylerde ve istihdamlarda alım olduğundan İŞKUR üzerindede kayıt yaptırırken bu alanları doğru girmemiz gerekmektedir. İş arayan Engelli olarak kayıt yapılması için tüm vücut fonksiyon kayıplarının en az % 40'ından yoksun olunduğunun Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle belirlenen yetkili sağlık kuruluşlarının birinden alınacak engelli sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi şarttır. İnternet üzerinden engelli kaydı yaptırmak isteyen vatandaşların sağlık kurulu raporlarını İŞKUR ünitelerine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Aksi halde onay işlemi yaptırmayan engelliler normal statüde işlemgörürler.

Kayıtlar oluşturulurken diğer önemli bir konu Eski Hükümlü Alımında dikkat edilmesi gereken hususlar. Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına hüküm giyenler, devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenler, cezasını infaz kurumlarında tamamlayanlar, cezası ertelenenler ve koşullu salıverilenler ya da özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanlar veya ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlar bu durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığından alınan "Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu" ile belgelendirmeleri halinde eski hükümlü sayılmaktadırlar. İnternet üzerinden eski hükümlü olarak kayıt yaptıran vatandaşların belgelerini İŞKUR ünitelerine ibraz etmeleri zorunludur. Aksi halde onay işlemi yaptırmayan eski hükümlüler normal statüde işlem görürler.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum