İŞKUR’dan İstihdam Hamlesi! Çalışanlara ve İş Arayanlara Müjde

İŞKUR’dan İstihdam Hamlesi! Çalışanlara ve İş Arayanlara Müjde

İş ve işçi bulma konusunda hizmet veren İŞKUR istihdamı artırmaya ve aktif çalışanların işten çıkarılmasını önlemeye yönelik çalışmalar yapıyor.

Buna göre işverenler; İŞKUR üzerinden yapılan personel alımlarında işten çıkarmalar zorlaşacak. İşveren işçiyi 3 aylık süre için talep etmişse 6 ay, 6 aylık süre için talep etmişse 12 ay ve 9 aylık süre için talep etmişse 18 ay boyunca çalıştırmak zorunda kalacak.

Süreler iki katına çıkarıldı

Bu kapsamda İş Başı Eğitim Programı çerçevesinde 3, 6 ve 9 aylık mecburi çalışma süreleri iki katına çıkarıldı.

Şöyle ki; bundan sonra işverenler işçiyi 3 aylık talep etmişse 6 ay, 6 aylık talep etmişse 12 ay ve 9 aylık talep etmişse 18 ay çalıştırmak zorunda. Bu sayede işten çıkarmalar zorlaşacak.

iskurf.jpg

TBMM'de sunum yaptı

Konu ile alakalı olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna sunum yapan İŞKUR Genel Müdür Vekili Oğuz Kağan Güldoğan "İşverenler talep ettikleri elemanların en az yüzde 50'siyle devam etmek zorunda. Mecburi çalıştırma sürelerinde uygulama değişikliğine gittik. Daha bir haftalık bir uygulama. Bundan sonra işten çıkarmalar daha zor olacak" ifadelerini kullandı.

İŞKUR 2022 yılında sahada daha etkin olacak

Kadınların istihdamının artırılmasına yönelik olarak yeni çalışmalar başlatan İŞKUR, önümüzdeki yıl şirketler, iller ve bölgeler bazında projeler gerçekleştirecek. Konuyla ilgili olarak Güldoğan "2022 yılında daha etkin bir İŞKUR'u sahada göreceğiz. Yeni faaliyetleri göreceğiz, çalışmalarımız var. İŞKUR olarak yerelde bire bir sahada olacağız. Genel uygulamalardan daha çok bireysel, yani iller ve bölgeler bazında çalışmalara başlayacağız" diye konuştu.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum