İşsizlere Müjde 1 Yıldan Fazla İşsiz Olanlar

İşsizlere Müjde 1 Yıldan Fazla İşsiz Olanlar

Hükümet uzun süreli işsizler için düğmeye bastı. 12 Aydan fazla işsiz kalanlar için istihdam seferberliğinde öncelik tanınacağı duyuruldu. Uzun vadede işsiz kalan 5 Milyon kişi için yapılan çalışmada…

İŞKUR Türkiye İş Kurumu aktif şekilde işkur aracılığı ile çalışan ve meslek edindirme kursları ile kalifiye eleman yetiştirmeye devam ederken bu programlar çerçevesinde yeni programlar ve yeni iş sahaları ile işsizlerin yüzünü güldürmeye hedeflemekte.

Türkiye İş Kurumuna kayıtlı ancak 1 Yıldan ( 12 Aydan ) daha fazla işsiz olanlara yönelik olarak istihdam seferberliği başlatılmıştı.

İstihdam seferberliğinin startını veren hükümet ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu işsizlikle mücadeleyi Milli İstihdam Seferberliği olarak nitelendirerek işsiz vatandaşlarımızın çoğu bu program ile işe yerleştirilmiştir. Yeni iş sahaları açmak ve geliştirmek için (İş ve Meslek danışmanları alınmıştı)

İŞKUR’ a kayıtlı olan işsizler için yeni bir programı hayata geçireceklerini ve bu programın her işe bir iş ve meslek danışmanın olacağını böylece işsizlerin daha hızlı bir şekilde mesleki yeterlilik veya ara elaman, kalifiye eleman gibi ayrıştırılarak herkesin kendi işini yapması ön görülmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Milli İstihdam Seferberliği ilk çeyrek işsizlik ve iş bulma raporlarının yayınlandığını ve Türkiye geneli iş arayan ile Türkiye İş Kurumunun yerleştirdiği toplam 1 Milyonun üzerinde işe yerleştirildiği aktarıldı.

Bakan Müezzinoğlu İş ve Meslek Danışmanlarının yeterli sayıya ulaşıldığı tarihten itibaren İŞKURA kayıtlı işsizlerin daha rahat edeceklerini sistemin kurulduğunu bu sistemin ise yerinde yönetim şekli gibi olacağını söyledi. Yerinde yönetim denilirken iş arayan mesleki yeterliliği bulunan işçimize iş ve meslek danışmanlarımız telefon yolu ile irtibata geçerek kısa vadede meslek alanında iş bulduğu zaman veya uzun solukluda ise eleman olarak işe yerleştirilecek.

Mesleki eğitimler ve kalifiye eleman programı ile danışmanlar ile irtibatta olacaklarından önümüzdeki aylarda daha verimli çalışmalara imza atılacağı beklenmekte. 12 Aydan fazla işsiz kalanların önceliği sevindirici olarak görülmekte.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum