İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur

İşsizlik maaşı alma kriterleri nelerdir ve işsizlik maaşına nasıl başvurulur? İşsizlik maaşı kaç liradır ? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı almak için devlet bazı şartlar koşmuştur. Bu şartları yerine getiren kişiler haberimizdeki açıklamaları takip ederek işsizlik maaşına sahip olur.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda detaylı bir şekilde yer almaktadır. Bu kanuna göre ; kendi kusuru dışında işsiz kalmak , son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak , hizmetinin feshinden önce son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmak , hizmet akdinin feshinden sonra bir ay içinde İş-Kur birimine gerekli koşulları sağladığına dair başvuruyu yapmak gerekmektedir.

İŞKUR’a başvurup işsizlik maaşı almak için başvurular İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İŞKUR resmi internet sitesi üzerinde yer alan giriş paneli üzerinden girişinizi yapınız. İşsizlik Ödeneği Başvurusu yazan yere tıklayınız. İŞKUR’un sizden istemiş olduğu gerekli bilgileri giriniz. Daha sonra işsizlik başvurunuz kabul edilecektir. İşsizlik ödeneği başvurunuz kurumunuz tarafından kontrol edilecek ve işlem tamamlanınca sistemde kayıtlı olan telefonuna mesaj gelecektir.

İşsizlik maaşının alım şartlarını belirtmiştik. Eğer brüt 1.647 lira, net 1.300 lira olan yani asgari ücretle çalıştırılan bir işyerinde çalışmışsanız işsizlik maaşınız 653 lira olarak belirlenmiştir. Çalıştığınız maaş arttıkça işsizlik maaşı da aynı oranda artacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum