İşsizlik Oranı En Fazla Olan Bölümler

İşsizlik Oranı En Fazla Olan Bölümler

İnsan Gelişme Vakfı, üniversite mezunları arasında bir araştırma yaptı. İnsan Geliştirme Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre en yüksek işsizlik oranına sahip üniversite bölümleri belirlendi. Bu kapsamda işsizliğin azaltılması için bazı önerilerde de bulunu

İnsan Gelişme Vakfı, üniversite mezunları arasında yaptığı bir araştırma en çok işsizlik oranına sahip üniversite bölümünün hangileri olduğunu belirledi.

Yapılan araştırmalar kapsamında işsizliğin azaltılması için tavsiyelerde bulunan İnsan Gelişme Vakfı, yabancı dil ilgisi, staj yapmak, istediği bölümü okumak, kadın eğitimi gibi faktörlerin işsizliği nasıl etkilediğini de açıkladı.

Staj yapmanın iş bulma açısından durumu değerlendirildiğinde staj gibi mesleki eğitimi kursu yapmanın iş bulma esnasında bir avantaj yaratmadığı belirtildi. Peki en çok işsizlik oranı hangi bölümlerde bulunuyor?

İnsan Gelişim Vakfı’nın yaptığı araştırma sonrasında en çok işsizlik oranının edebiyat fakültesi mezunları arasında olduğu belirlendi. Edebiyat fakültesini ise güzel sanatlar, fen, mimarlık ve hukuk fakültelerinin takip ettiği açıklandı.

İnsan Gelişme Vakfı Kurucu Başkanı Vural Çakır, işsizlerin büyük bir oranının düşük ve yüksek eğitimli vatandaşların oluşturduğunu belirtti. İşverenlere çağrı yapan Çakır, yeni bir personel alımı yapıldığında diğer kişiyi işsiz bırakmamak gerektiğini ve işsizlik oranının düşürülmesi için yeni işler yaratılması gerektiğini açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre kadın eğitimini artması işgücüne katılımla doğru orantılı. İşverenler eğitim seviyeleri incelendiği zaman işveren olmakla eğitim seviyesinin ters orantılı olduğu tespit edildi. Çalışanların işlerin memnun olup olmadığı incelendiği zaman iş tatminlerinin düşük olduğu belirlendi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.