İstihdam Seferberliğinde 60 Bin Memur 100 Binlerce Özel İstihdam

İstihdam Seferberliğinde 60 Bin Memur 100 Binlerce Özel İstihdam

Kamu Kurum ve Kuruluşları ile birlikte özel sektör alım için düğmeye bastı. Kamu personeli alımı için 3 Bakanlık toplam 60 bin memur talebini Maliye Bakanlığına gönderildi. Memur ve hizmetli istihdamı yapacak kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı, Sağ

Kamu Kurum ve Kuruluşları ile birlikte özel sektör alım için düğmeye bastı. Kamu personeli alımı için 3 Bakanlık toplam 60 bin memur talebini Maliye Bakanlığına gönderildi. Memur ve hizmetli istihdamı yapacak kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bulunmaktadır.

Bilindiği üzere 2016 yılı bütçe tasarında 2017 yılında alınacak kamu personeli sayısı 50 bin olarak onaylanmıştı. Ancak açıktan alımlar ile birlikte 2017 yılında bu alımlar 100 bini geçmiş durumda. kamupersonelialimi.com haber siteniz olarak gülük kamu personeli alımı, iş ilanları, memur, sınavlar, kpss ve taşeron işçi haberlerinin güncel halini bulabilirsiniz.

Bu alımlara ilaveten ek alımlar için izin çıkmış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başlatmış olduğu istihdam seferberliğine ilk somut adım Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin sözleşmeli öğretmen alımı ile başı çekmekte, ardından Sağlık Bakanlığı 29 Bin 500 kamu personeli alınacağını duyurdu ve Adalet Bakanlığı 10 bin personel istihdam edileceğini açıklamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin sözleşmeli öğretmen alımı için 17 Şubat 2017 Cuma günü kılavuzu yayınladı. Bunlara ilaveten MEB okullarda görev yapacak 4 bin 500 hizmetli ve bekçi alımı ile birlikte 1 bin 500 engelli öğretmen alımı yapmayı planlamaktadır. Sağlık Bakanlığı ise 29 bin 500 kamu personeli alacak bu atamada ise doktor alımı yapılmayacak ilk alımlar Mart ayında olup sayı ise 4 bin olarak açıklandı. Adalet Bakanlığı ise 10 Bin kamu personeli alımı için duyuru yaptı. Bu alımların 5 bini hakim ve savcılar kapsadığı 5 bini ise infaz koruma memuru, zabıt katibi ve mübaşir alımı için alım yapmaya hazırlanıyor. Görevden ihraç edilenler kadar kurumlar aynı sayıda memur ve işçi alımı yapabileceklerdi.

Maliye Bakanlığından istihdam sefer berberliği adı altında İŞKUR 3 bin iş ve meslek danışmanları görevlendirmek için alanında uzmanlaşmış iş koçu alımı yapacak. Bu 3 bin iş ve meslek danışmanları  100’ lerce meslek dalında 250 bin açık bulunan iş için uygun eleman alımı için kamu kurum ve kuruluşları ile özel teşebbüsler  arasında iş arayanlara aracılık edecekler.  Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın  Milli Seferberlik adını verdiği 1, 5 Milyon kişiyi istihdam sahibi yapabilecek paketin hayata  geçirme çabaları göz önünde bulundurmalı resmi açıklamalarda ve alımlarda mutlaka takipçilerimize aynı anda bilgi verilecektir.

İş dünyası istihdam seferberliğine destek vermek için devleti ile el ele olduğu açıklamalarında bulunarak başta TOOB – BTSO – Bankalar – Tofaş ve Renault olmak üzere bir çok Holding işsizliğe bir nebze merhem olmak için Cumhurbaşkanına desteklerini açıkladılar. Bu desteğin işsizlere umut olacağını umuyoruz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2016 kasım ayında gerçekleştirilen işsizlik oranı değerlendirme raporlarının açıklanması ile işsizliğin % 10, 2 civarlarında olduğu bu rakamın büyük olduğu değerlendirmesinde bulunan Sayın Cumhurbaşkanı devlet teşvikinin daha çok artırılarak 666 TL kişi başına işverene verilerek 2017 yılında işçi alacaklar yarı yarıya ödeme yapmış olacaklar. Alımların az olması işsizliğin yüksekliği nedeni ile yeni yeni aımlar yapılacağı duyurularına rağmen işsizlik rakamının % 9, 4’ lerde kalmış durumda. Buna ilaveten ek alım duyurusu kamu ve özel teşebbüslerin alımlarına göre uzmanlar 2017 sonu veya 2018 ilk çeyreğinde işsizlik % 8’ lere kadar gerileme sağlayacaktır denildi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.