İtfaiye Eri ve Zabıta Olmak İsteyen Adaylara Müjde

İtfaiye Eri ve Zabıta Olmak İsteyen Adaylara Müjde

Son yıllarda birçok kamu kurumu memur alımlarını kendi bünyesinde yapmış olduğu sözlü ve yazılı sınavlar ile yapmaya başlamışlardı. Öyle ki geçmiş yıllar ile kıyaslandığında her geçen yıl merkezi alımlar ile yapılan memur atama sayısı düşerken, kurumların

Son yıllarda birçok kamu kurumu memur alımlarını kendi bünyesinde yapmış olduğu sözlü ve yazılı sınavlar ile yapmaya başlamışlardı. Öyle ki geçmiş yıllar ile kıyaslandığında her geçen yıl merkezi alımlar ile yapılan memur atama sayısı düşerken, kurumların kendi bünyesinde yapmış oldukları sınavlar sonucu yapılan memur atama sayısında artış olmuştur. Yakın zamanda neredeyse merkezi alım ile memur atama sayısı hiç seviyesinde olacaktır.

Kamu Personeli Alımı olarak bu konuyu daha önce birçok kez gündeme getirmiştik. Milyonlarca aday memur olabilmek için çok zor şartlarda KPPS’ye hazırlanırken; kurumların kendi bünyesinde yapılan sınavlarda torpilin döndüğü aşikardır. Kurumların kendi yapmış olduğu sınavlarda adaletli bir atama olmayıp deyim yerindeyse dayısı olanın memur olma şansı fazladır. Durum böyle iken kurumların kamu personeli alımlarını kendi bünyesinde yapılan sınavlar ile değil de, KPSS sonuçlarına göre merkezi atama ile yapılmasının daha adaletli olacağını defalarca söyledik. Aksi taktirde milyonlarca insanın vebali alınmış oluyor.

Nihayet bu feryatlarımıza Devlet Personel Başkanlığı kulak verdi. Devlet Personel Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; bundan sonra belediyelerin yapacağı zabıta memuru ve itfaiye eri alımlarının merkezi atama ile yapılmasını uygun görmüştür. Kamu Personeli Alımı olarak, Devlet Personel Başkanlığı'nın bu görüşünü doğru buluyor; diğer tüm devlet memuru alımlarının da KPSS sonuçlarına göre merkezi alımlar ile yapılmasının doğru olacağını değerlendiriyor Devlet Personel Başkanlığından bu yönde de karar vermesini bekliyoruz. Devlet Personel Başkanlığı’nın konuya ilişkin yapmış olduğu açıklama şu şekilde: Belediyelerden gelen talepler doğrultusunda, Başkanlığımız ile İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü arasında yapılan istişare sonucunda, “İtfaiye Eri” ve “Zabıta Memuru” kadrolarına merkezi yerleştirme ile personel temin edilebilmesi kararlaştırılmıştır. İtfaiye Eri ve Zabıta Memuru kadroları için KPSS 2016/1 döneminde yerleştirme talebinde bulunmak isteyen belediyelerin, DPB e-Uygulama Web Yetkilisi veya bu kişi tarafından KPSS İşlemleri alanında yetkilendirilen Web Sorumlusu aracılığıyla  Başkanlığımız internet sayfasındaki DPB e-Uygulama sistemine giriş yaptıktan sonra KPSS İşlemleri > Yerleştirme Talebi bölümünden eğitim durumu, unvan, derece, kadro adedi ve nitelik belirlemek suretiyle, söz konusu taleplerini elektronik ortamda Başkanlığımıza iletmeleri ve Başkanlığımızca aynı sistem üzerinden kontrol edilip onaylanan taleplerine ilişkin “Rapor Al” sekmesini kullanarak oluşturacakları Personel Talep Formlarını ilgili birim amirine onaylatmalarının ardından, üst yazı ekinde 13 Mayıs 2016 tarihine kadar Başkanlığımıza intikal ettirmeleri gerekmektedir.

Devlet Personel Başkanlığı’nın yapmış olduğu bu açıklamaya göre; bundan sonraki zabıta memuru ve itfaiye eri alımı KPPS sonuçlarına göre merkezi alım ile gerçekleştirilecektir. Yani bundan sonra belediyelerde tanıdığı olan değil hak eden zabıta memuru ve itfaiye eri olabilecektir. Ayrıca 2014 KPSS sonuçlarına göre bugüne kadar yapılan 3 merkezi atama beklentileri karşılamamıştır. KPSS 2016/1 atamasının 2014 KPSS sonuçlarına göre yapılacağını değerlendirdiğimizde; bir nebzede olsa 2014 KPSS sonuçları ile atanmayı bekleyen adayların şansı artmış oluyur.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum