Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

İyi Bir Üniversite Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Bütün gençlerin aklında nasıl iyi bir üniversite kazanabilirim? sorusu var. Çünkü iyi bir geleceğin ilk adımı güzel bir üniversite okumaktan geçiyor. Aslında iyi bir üniversite kazanmak hiç de zor değil. Birçok öğrenci YGS ve LYS sınavını gözünde çok büyütüyor. Peki, bu sınavların bu kadar kolay olmasını sağlayan şey nedir? Aslında üniversite sınavlarında sizlere sorulan soruların temeli ortaokul ve lise bilginize dayanıyor. Sadece bu bilgileri düzenli aralıklarla güncellemeniz gerekiyor.

Sınavda en çok şikâyet edilen konulardan biri zamanın yeterli olmamasıdır. 3 saat aslında gayet yeterli bir süredir. Birçok öğrenci heyecandan, başaramama korkusundan ve stresten dolayı süreyi yeterli bulmaz. YGS ve LYS sınavlarında öğrencilere soru başında 1 dakika zaman veriliyor. Bunun için öğrenci soruyu ilk seferde okuduğunda anlamış olması gerekiyor. Bu da bol bol kitap okumaktan ve okuduğunu anlamaktan geçiyor. Bu konuda yapacağınız ilk çalışmaya şu dakikadan sonra okuduğunuz hiçbir metni 2. defa okumamakla başlayabilirsiniz. Zaman konusunda korkulması gereken tek konu doğru zamanda çalışmaya başlanıp, başlanmamasıdır.

Hazırlık sürecinde çok doğru bir şekilde hazırlanmanız gerekiyor. Doğru bir taktikle sınava hazırladığınızda, istediğiniz üniversiteye gözü kapalı gidebilirsiniz. Yazının devamında üniversite sınavı hazırlık süreci hakkındaki aşamaları inceleyebilirsiniz.

*Bilgi düzeyi yeterli mi?
*Özel ders imkânı var mı?
*En önemlisi; hedef belli mi?
*Hangi üniversiteler tercih edilecek?
*İstenilen bölüm için kaç puan alınması gerekiyor?
*Sürekli değişen sınav sistemi hakkında neler biliniyor?
*İstediğiniz bölüme puan yetmezse, B planı olarak ne yapılacak?

İşte üniversite sınavına hazırlanmaya başlamadan önce yukarıdaki sorulara doğru cevap vermek en azından planlama açısından sizlere yardımcı olacaktır. 

Burada en önemli konulardan bir tanesi öğrencinin gerçekten hedefi belli mi? Yapılan araştırmalara göre hedefe kilitlenen bir öğrencinin başarı oranı neredeyse yüzde 100’dür. Bunun yanında “Aman neresi olursa olsun”, “Okumak için okuyacağım”, “Ailemden kaçmak için kazanacağım, yer fark etmez” gibi düşüncelerle sınava giren öğrencilerin başarı oranı neredeyse yüzde 0’dır. Bu sebeple hedefinizi en geç 1 yıl önceden belirleyin.

korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar