Jandarma 5000 Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir? Tüm Şartlar

Jandarma 5000 Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir? Tüm Şartlar

Jandarma Genel Komutanlığı 5000 uzman erbaş alımına kimler başvurabilecek? İşte tüm detaylarıyla şartlar ve başvuru süreci.

T.C İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı 2022 yılı sözleşmeli 5000 jandarma uzman erbaş başvuru kılavuzu kapsamında başvurular sürüyor. Peki kimler başvurabilecek? İşte uzman erbaş alımında şartlara dair tüm ayrıntılar.

jandarma.jpg

Jandarma Genel Komutanlığı 5000 uzman erbaş alımı kontenjanları

 • 3 bin 901’i jandarma,
 • 804’ü lojistik alt branşlı,
 • 250'si muhabere,
 • 12’si at bakıcısı,
 • 23’ü bot serdümeni,
 • 10’u havacılık branşlarında olmak üzere toplam 5000 sözleşmeli uzman erbaş alımı yapıyor. Uzman erbaş alımına sadece erkek adaylar başvuru yapabilecektir.

Uzman erbaş alımı başvuru tarihleri

Adaylar başvurularını Jandarma Personel Temin internet sitesinde online olarak 10 Ekim'e kadar yapabileceklerdir. İşte başvurulara dair tüm ayrıntılarıyla şartlar.

5000 uzman erbaş alımı genel şartları

 • T.C. vatandaşı ve erkek olmak,
 • Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Askerlik hizmetini yapmakta iken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmak gerekiyor. Askerde olanlarla ilgili detaylara kılavuzdan ayrıca erişim sağlayabilirsiniz.

Jandarma Uzman erbaş alımı mezuniyet şartı

Jandarma branşından başvuru yapacak adaylarda en az ortaöğretim (lise) mezuniyeti şartı aranmakta olup, jandarma branşına tüm lise, önlisans ve lisans bölümlerinin tamamı başvuru yapabileceklerdir. Diğer branşlar için başvuru kılavuzunda belirtilen eğitim seviyesinden mezun olma şartı ile belirlenen bölümler ve belirtilen nitelikler aranacaktır.

İlköğretim (ortaokul) mezunu olarak mesleki nitelikli (lojistik branşlı) branşlara başvuru yapacak adaylardan ise kılavuzda belirtilen niteliklere ve istenilen belgelere sahip olma şartı aranacaktır.

JGK Uzman erbaş alımı yaş şartı

Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2021) itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 2002 (dahil) - 01 Ocak 1994 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]

Yaş şartında 3 yıl hükümleri

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2021) tarihi itibarıyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 2002 (dahil)- 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar) ve sıralı üç disiplin amiri tarafından “Uzman Erbaş Olur” kararlı nitelik belgesi almış olmak,

 • Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun ilk günü olan 01 Ekim 2021 tarihi itibariyle üç (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitiş tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır.
 • Üç (3) yılını doldurmuş, ancak müteakip dönem için sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları diğer adaylar ile birlikte aynı şartlarda (27 yaş ve diğer şartlar) kabul edilecektir.
 • Üç (3) yılını doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

Uzman erbaş alımı sağlık şartı

Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık kurulu raporu vermeye yetkilendirilen hastanelerden sağlık kurulu raporu almış olmak,

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak,

Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından itibaren dirsekler dahil kollarda kısa kollu gömlek ve dizden itibaren etek ile görünen vücudun herhangi bir yerinde dövme bulunmamak, kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak,

Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak

Uzman erbaş alımı boy ve kilo şartı

En az 167 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-2’de boy-kilo tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak,

Sağlık yönetmeliği hükümleri nedeniyle ilişiği kesilenler hariç olmak üzere; herhangi bir nedenle askeri okullardan, emniyet teşkilatına bağlı okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Eğitim Kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak, sivil okullardan çıkarılmamış olmak,

J.Gn.K.lığı, Sahil Güvenlik K.lığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde, subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak görevli iken istihdam edilmemiş olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak ve diğer cezai hükümlere aşağıdaki başvuru kılavuzundan direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum