Jandarma Komandolar Dosta Güven Düşmana Korku Veriyor! Yeni Alımlar Ne zaman

Jandarma Komandolar Dosta Güven Düşmana Korku Veriyor! Yeni Alımlar Ne zaman

İzmir, Ankara ve Kayseri'deki kurslara katılan komandolar, özel operasyonları planlama ve icra edebilme kabiliyetine sahip olan komandolar zorlu tatbikatları ve eğitimleri başarıyla geçiyor. 2021 yılı yeni alımlar bekleniyor. Şartlar nelerdir?

Jandarmanın seçkin komandoları zorlu görevlere hazırlanıyor. Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı tarafından 3 ilde düzenlenen kursa katılan komandolar, nefes kesen eğitimlerle zorlu görevlere hazırlanıyor.

KOMANDO İHTİSAS KURSU

Kara, deniz, hava safhasıyla İzmir, Ankara ve Kayseri'de düzenlenen "Jandarma Komando İhtisas Kursu"na katılan subay ve astsubaylardan oluşan komandolar, operasyonlar öncesinde zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.

İzmir'deki Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı da en zorlu eğitimler arasında gösterilen "Jandarma Komando İhtisas Kursu"na ev sahipliği yapıyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Gönüllülük esasına göre subay ve astsubayların başvuru yapabildiği kursta belirlenen testlerin ardından sayıları 35'e inen "özel komandolar", başladıkları kursta birbirinden zorlu eğitimlere tabi tutuluyor. Öte yandan 2021 yılı jandarma uzman erbaş (komando-asayiş) branşları için yeni alımlar da yapılacak. Adaylar ilanları bekliyor.

Kayseri'de "Şiddetli Soğuklarda ve Derin Karda Harekat, Ankara'da "temel dalış" eğitimlerini icra eden komandolara, İzmir'deki Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında ise bot operatörlüğü, dalış, helikopterden atlama ve toplama, beden gelişimi ile yakın boğuşma gibi gece ve gündüz safhalarından oluşan eğitimler veriliyor.

Altı ay süren kursta komandolar, yerleşim merkezinde muharebe, özel operasyonlar, nokta operasyonları, silah bilgisi, atış ve keskin nişancı, harita bilgisi, dağcılık, ilk yardım gibi çeşitli konularda da eğitim görüyor.

MAVİ SULARDA NEFES KESEN TATBİKAT

"ihtisaslı komandoların" Ege Denizi'nin derin sularındaki zorlu tatbikatı icra edildi. Helikopterden atlama, denizde yardım isteyen sığınmacıları helikopterle kurtarma, dalış, bottan atlama ve toplama gibi gerçeği aratmayan eğitimler adeta nefes kesti.

Güç, cesaret ve kararlılık gerektiren harekata katılan komandolar gösterdikleri başarıyla dosta güven, düşmana korku veriyor.

JANDARMA KOMANDO KURSUNUN ÖNEMİ

Jandarma Komando İhtisas Kursunda eğitim gören komandolar, yurt içinde ve dışında her türlü arazi ve iklim şartlarında, bina, kara, hava, demiryolu taşıtlarında özel operasyonları planlama ve icra edebilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Jandarma komandolarımız dağlarda, ormanlarda, meskun mahallerde, şiddetli soğuklarda ve derin karda harekat taktik ve tekniklerini ustalıkla uygulayabilmektedir.

Komandolarımız ayrıca patlayıcı madde ve EYP, ilk yardım, keskin nişancı, paraşüt, dalış, bot operatörlüğü, helikopterden atma-toplama, kayak ve yakın boğuşma konularında da özel eğitim almaktadır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

Nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2021) itibarıyla 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor.

Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca Nitelik Belgesinden seksen puan ve üzeri not almış olmak,

Askerlik hizmetini yapmakta iken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmak gerekiyor. Diğer tüm başvuru şartlarına aşağıdaki başvuru kılavuzundan direkt erişim sağlayabilirsiniz.

Başvuru yapacak adaylarda mezuniyet şartı ile ilgili olarak, Jandarma branşından (Komando-Asayiş) başvuru yapacak adaylarda en az Ortaöğretim mezuniyeti şartı aranmakta olup, tüm lise, önlisans ve lisans bölümlerinin tamamı başvuru yapabileceklerdir. Diğer branşlar için ise Tablo-6’ da belirtilen eğitim seviyesinden mezun olma şartı aranacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum