Jandarma Uzman Erbaş Alımı 25 Bin Aday Hangi Kritere Göre Çağrılacak

Jandarma Uzman Erbaş Alımı 25 Bin Aday Hangi Kritere Göre Çağrılacak

Jandarma Genel Komutanlığı JGK 5 bin uzman erbaş alımına 25 bin aday çağrılacak. Adaylar gerek KPSS, gerek mezuniyet gerekse yaş durumuna göre kontenjanlar dahilinde çağrılacak. İşte 25 bin uzman erbaş adayı çağrı durumu.

Jandarma Genel Komutanlığı 5 bin uzman erbaş alımı başvuruları tamamlandı. Peki uzman erbaş alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Jandarma 5000 uzman erbaş alımına kaç aday hangi kritere göre çağrılacak. İşte mezuniyetler bazında kontenjan durumu ve çağrılacak aday sayısına dair tüm detaylar.

Ortaokul, Lise, Önlisans ve Lisans Mezunu Adaylar

Bilindiği üzere 5 bin kontenjan 4 mezuniyet için ayrı ayrı olmak üzere dağıtıldı ve buna göre adaylar ilgili kontenjanlara başvuru yaptı. Haberimizin en altında hangi branş ve mezuniyetten kaç aday alımı yapılacağını hazırlamıştık. Haberimizden mezuniyetlere göre kaç adaya çağrı yapılacağına bakabilirsiniz. 5000 kontenjan için 5 katı aday olmak üzere toplam 25.000 adaya çağrı yapılacak.

Uzman Erbaş Alımı Başvuru Sonuçları

5 bin uzman erbaş alımı başvuruları tamamlanmasının hemen ardından adayların beklediği başvuru sonuçları da çok kısa zamanda Jandarma Genel Komutanlığı personel temin tarafından açıklanacaktır. Bu süreç çok fazla olmamakla beraber Komutanlığın belirleyeceği takvim çerçevesinde takip etmekteyiz.

25 Bin Uzman Erbaş Adayı Hangi Kritere Göre Çağrılacak?

Üst öğrenimden kontenjan dolmazsa alt öğrenime de çağrı yapılabilecek: Bu demek oluyor ki örneğin lisans için belirlenen kontenjana çağrı sayısına ulaşılmaması durumunda sırasıyla önlisans, lise veya ortaokuldan çağrı yapılabilecek. Bu kapsamda açıklama şu şekildedir:

Belirtilen kontenjanlardan üst öğrenime ait kontenjanın doldurulamaması durumunda boş kalan kontenjan miktarı sırasıyla bir alt öğrenim seviyesindeki (Lisans, Ön Lisans, Ortaöğretim (Lise), İlköğretim (Ortaokul) kontenjana çağrı yapılacaktır.

Alt öğrenimden de üst öğrenime çağrı durumu: alt öğrenim seviyesindeki kontenjanının doldurulamaması durumunda boş kalan kontenjan ise sırasıyla bir üstteki (Lise, Ön Lisans ve Lisans öğrenim seviyelerine aktarılacaktır.) kontenjana aktarılacaktır.

KPSS Puanına Göre Çağrı Durumu

KPSS notu ile lisans, ön lisans ve ortaöğretim (Lise) eğitim seviyelerinde başvuru yapan adaylarda KPSS notu yüksek olanlardan başlayarak sırasıyla, İlköğretim (ortaokul) seviyesinde başvuru yapan adaylarda ise yaşı küçük olan adaylara öncelik verilecektir.

Yaşa Göre Çağrı Durumu

Yaşı küçük aday sıralamasında ilköğretim (ortaokul) mezunları için zorunlu olarak istenen belgelere (Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, Kalfalık, Çıraklık, İş Yeri Açma Belgesi) sahip olmayan adaylar kontenjana dahil edilmeyecek ve sınavlara çağrılmayacaktır.

Jandarma 5000 Personel Alımı Başvuru Kılavuzu.

Jandarma 5000 Uzman Erbaş Alımı VİDEO HABER:

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum