Jandarma Uzman Erbaş Alımı 50 Bin Aday Hangi Kritere Göre Çağrılacak

Jandarma Uzman Erbaş Alımı 50 Bin Aday Hangi Kritere Göre Çağrılacak

Jandarma Genel Komutanlığı 5 bin uzman erbaş alımına 50 bin aday çağrılacak. Uzman erbaş alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Jandarma Genel Komutanlığı “JGK” en az ilköğretim mezunu olmak üzere lise, önlisans ve lisans mezunu 5000 uzman erbaş alımı başvuruları tamamlandı. Adaylar başvuru sonuçlarını bekliyor. Peki Jandarma uzman erbaş alımında adaylar hangi kriterlere göre çağrılacak? Kaç aday 5000 uzman erbaş alımı sınavına katılacak? İşte uzman erbaş alımı başvuru sonucu ve çağrılara dair tüm detaylar:

jandarma.jpg

Uzman erbaş alımında 50 bin adaya çağrı yapılacak

Başvuru yapan adaylardan lisans, önlisans, lise (ortaöğretim) ve ilköğretim (ortaokul) programlarına, branşlara ve seçme sınavlarına çağrılma önceliklerine göre kontenjan miktarının 10 katına kadar aday sınava çağrılacaktır.

Bu kapsamda aşağıdaki başvuru kontenjanlarının 10’ar katına kadar uzman erbaş adayına sınav çağrısı yapılacak. İşte kontenjanlar ve çağrı yapılacak aday sayısı:

  • 3.901’i jandarma alımı sınavına (39 bin 10 Aday),
  • 804’ü lojistik alt branşlı(8040 Aday),
  • 250'si muhabere(2500 Aday),
  • 12’si at bakıcısı(120 Aday),
  • 23’ü bot serdümeni(230 Aday),
  • 10’u havacılık (100 Aday) olmak üzere toplam 50 bin sözleşmeli uzman erbaş adayı sınav aşamalarına çağrılacak.

uzman-erbas.jpg

Uzman erbaş alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

Bir önceki 5000 uzman erbaş alımı başvuruları 31 Ocak'ta tamamlanmış ve ilk aşama olan başvuru sonuçları da 17 Şubat'ta belli olmuştu. 2022 yılı 5000 yeni uzman erbaş alımı için de benzer şekilde 2 haftalık sürenin sonunda uzman erbaş alımı başvuru sonucunun açıklanmasını bekliyoruz.

İş ilanları Kariyer olarak Jandarma 5000 uzman erbaş alımı başvuru sonucu açıklanır açıklanmaz bu haberimizde yayımlayacağız ve sizleri bilgilendireceğiz. Başvuru sonucunuz belli olunca aşağıdaki KAREKOD ile hemen öğrenebileceksiniz.

uzman-erbas-sonuc.jpg

5000 Uzman erbaş alımı sınava çağrı esasları nelerdir?

Adaylar Her eğitim seviyesinde başvuru yapabilmişti. (İlköğretim, ortaöğretim “lise”, önlisans, lisans) alt branşlara ait öğrenim seviyesi ve kontenjanları belirtilmiş olup, belirtilen eğitim seviyeleri ve kontenjanlar doğrultusunda adaylar müracaat edebilmişlerdi.

Öğrenim seviyesine göre uzman erbaş alımı çağrı durumu

Belirtilen kontenjanlardan üst öğrenime ait kontenjanın doldurulamaması durumunda boş kalan kontenjan miktarı sırasıyla bir alt öğrenim seviyesindeki (Lisans, önLisans, ortaöğretim (lise), ilköğretim (ortaokul) kontenjana, alt öğrenim seviyesindeki kontenjanının doldurulamaması durumunda boş kalan kontenjan ise sırasıyla bir üstteki (Lise, önlisans ve lisans öğrenim seviyelerine aktarılacaktır.) kontenjana aktarılacaktır.

KPSS notuna göre uzman erbaş alımı çağrı durumu

KPSS notu ile lisans, ön lisans ve ortaöğretim (lise) eğitim seviyelerinde başvuru yapan adaylarda KPSS notu yüksek olanlardan başlayarak sırasıyla, ilköğretim (ortaokul) seviyesinde başvuru yapan adaylarda ise yaşı küçük olan adaylara öncelik verilecektir.

Yaş durumuna göre uzman erbaş alımı çağrı durumu

Yaşı küçük aday sıralamasında ilköğretim (ortaokul) mezunları için zorunlu olarak istenen belgelere (MEB) onaylı olmayan sertifika ve belgeler geçersiz sayılacaktır. Ustalık, kalfalık, iş yeri açma belgesi sahip olmayan adaylar kontenjana dahil edilmeyecek ve sınavlara çağrılmayacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum