Kaç Suriyeli Türk Vatandaşı Olacak?

Kaç Suriyeli Türk Vatandaşı Olacak?

Suriyelilerin Türk vatandaşı olması aşama aşama olacak. İlk aşamada 30-40 bin Suriyeliye vatandaşlık verilecek ve öncelik beyaz yakalılarda. Toplam hedef ise 300 bin.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kilis’te katıldığı iftar programında Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi hakkında yaptığı açıklamadan sonra hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliğin’de bu konu tartışılmaya başlandı. Başbakan Yıldırım hem bu tartışmalara açıklık getirmek için hem de vatandaşların içini rahatlatmak için Türkiye’nin huzurunu bozan , teröre bulaşanların vatandaşlığa alınmayacağını belirtti.

Vatandaş Olma Kriterleri Neler Olacak ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işlem aşamalı bir şekilde gerçekleşecek. İlk etapta 30-40 bin beyaz yakalı Suriyeli Türk vatandaşlığına geçirilecek. Hedef olarak ise 300 bin Suriyeli Türk vatandaşı olacak. Başbakan Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre huzuru bozanlar vatandaşlığa alınmayacak. Bu güvenlik soruşturmalarını ise MİT üstlenecek. Suriyelilere maddi imkan olarak destek sağlandığını biliyoruz. Parası olup da gerekli yatırımları yapamayan Suriyeli işadamları için de gerekli adımlar atılacak.

En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise oy kullanabilme konusu. Vatandaşlığa geçen Suriyeliler 1 yıl içinde olan seçimlerde oy kullanamayacak.

Peki Kamuoyunda Oluşan Olumsuz Algı Nasıl Yıkılacak ?

Sosyal medyada şu an herkesin dilinde olan bir mesele Suriyelilere vatandaşlık verilmesi. Bazı kişiler bu durumdan memnun bazıları ise bu duruma karşı. Kamuoyunda oluşan bu olumsuz algıyı yıkmak için Suriyelilerin dedelerinin Çanakkale’de Türklerle beraber savaştığı dile getirilecek. 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum