Kadro Alacak Taşeron İşçilere Sınav Nasıl Yapılacak

Kadro Alacak Taşeron İşçilere Sınav Nasıl Yapılacak

22 Mart Salı Günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısında 700 binden fazla taşeron işçisine asıl iş, yardımcı iş ayırımı yapılmaksızın tüm taşeron çalışanlarına kadro verileceği müjdesini vermişti.

22 Mart Salı Günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısında 700 binden fazla taşeron işçisine asıl iş, yardımcı iş ayırımı yapılmaksızın tüm taşeron çalışanlarına kadro verileceği müjdesini vermişti. Başbakanın bu müjdesi sonrası yüzbinlerce taşeron çalışanı konunun detaylarını merak etmeye başladı. Kamu Personeli Alımı olarak, taşeron çalışanları ile ilgili her doğru bilgiyi en hızlı şekilde paylaştık, paylaşmaya devam ediyoruz.

Başbakanın bu açıklaması sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak kanun tasarısı hakkında bilgiler verdi. Takipçilerimizin en çok merak ettiği konuların başında; kamuya alınacak yüzbinlerce taşeron çalışanına nasıl bir sınav yapılacağı ve bu sınavda nelerin sorulacağı konusu oldu. Kamuda çalışan taşeronların kadroya alınırken yapılacak olan sınavın detaylarını Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı. Ağbal, konuya ilişkin açıklamada; devletin hemen her kurumunda taşeron çalışanının olduğunu dolayısıyla çok farklı kurumların söz konusu olduğunu belirtti. Ağbal, kurum bazında örnekler vererek; örneğin Sağlık Bakanlığı büyük ölçüde sağlık personelinin çalıştığı bir kurum, biz hükümet olarak burada sınavla ilgili kurumlar kendi bünyelerinde yazılı veya sözlü sınav yapabilirler buna imkân sağlayacağız, kurumlar ÖSYM'ye sınav yaptırabilirler, Milli Eğitim Bakanlığı'na, Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü’ne sınav yaptırabilirler. Ağbal, her kurumun kendi özelliğine göre bir sınav sistemi getireceklerini de belirtti.

Ağbal, konuya ilişkin açıklamaların devamında; taşeron işçilerinin kadroya geçmesi için çalıştıkları kuruma başvuruda bulunacaklarını, o kurumunda kadroya almak istediği taşeron listesini yasalar çerçevesinde Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’na göndereceklerini bu iki kurumun belirleyeceği personele sınav yapılacağını sınavdan başarılı olanların kamuya alınacağını ifade etti. Ağbal’ın yaptığı açıklamalar değerlendirildiğinde, taşeron işçilerinden kadroya alınacaklar için güvenlik soruşturması yapılacağını; bu soruşturma sonrasında herhangi bir terör örgütüne bağlı olan taşeronlara kadro verilmeyeceği belli oldu.

Taşeron çalışanların eğitim seviyesini değerlendirdiğimizde; ilkokul mezunu çok çalışanın olduğunu dolayısıyla yapılacak olan sınavın her adayın eğitim seviyesine göre olacağını değerlendiriyoruz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.