Kadro Alan Taşeronlar İçin Sendikalardan Kritik Zam Kararı

Kadro Alan Taşeronlar İçin Sendikalardan Kritik Zam Kararı

Kamuda taşeron işçi statüsü ile hizmet vermeye devam eden ve son üç yıldır maaş zamları için pazarlık masasına oturmayı bekleyen taşeronlar için kritik bir adım atıldı. Farklı sendikalar taşeron zammı için birleşti! Detaylar haberimizde…

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşları ile özellikle belediye iştiraklerinde hizmet veremeye devam eden taşeronlar için zam görüşmeleri başlayacak. Son yıllarda daimi bir şekilde pazarlık masasına oturmayı talep eden taşeron işçi sözcülerinin taleplerine karşılık geldi ve sendikalar yeni bir adım attı.

450 Bin Taşeron İşçi İçin Uzlaşıldı

Kamuda daha önce kadroya dahil edilen ve uzun bir süredir özlük hakları bağlamında sözde değil gerçekten kadrolu olmak sloganları ile taleplerini dile getiren işçi sayısının 650 bin kişiyi bulduğu açıklandı.

Söz konusu işçilerden 450 bin kişilik grup ise ilk defa maaş bazında pazarlık masasına dahil edilecek.

taseron.jpg

3 Yıldır Pazarlık Yapılmadı!

Dörder senelik Toplu İş Sözleşmesi müktesebatı ile idari sürece dahil edilen taşeronlar için son 3 yıldır herhangi bir maaş pazarlığı söz konusu olmadı. Özellikle enflasyon konusunda öngörülmeyen rakamların üzerine çıkılması ile birlikte 2021 yılı taşeron işçi maaş zammı konusunda yapılacak olan pazarlık önem kazanıyor.

Sendikalar Taşeronlar İçin Birleşti

Bu yıl bir tarafında hükümetin bulunacağı pazarlık masasında bu yıl muhatap sendika olarak Türk İş sendikası yer alacak. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın söz konusu süreç dahilinde diğer sendikalar ile de irtibat halinde olduğu beyan edilirken; ücretsiz izne gönderilen işçi sayısının 2.7 milyona ulaştığı son dönemde daha fazla destek talep ettiği ve Hak İş başta olmak üzere çok sayıda sendikanın süreçte destek vereceği bilgisi işçiler ile paylaşıldı.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere İş İlanları Kariyer sitesinden takip edebilirsiniz.

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.