Kadro Alan Taşeronların Tüm İşçilerle Aynı Haklara Sahip Olması Gündemde

Kadro Alan Taşeronların Tüm İşçilerle Aynı Haklara Sahip Olması Gündemde

Sürekli işçi kadrolarına atanan taşeron işçiler için yeni kanun teklifi TBMM’ye geldi. Detaylar ve taşeron işçilerle kamu işçilerinin aynı haklara sahip olmasına dair detaylar bu haberimizde.

Sürekli işçi kadrolarına atanan işçilerin, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 sayılı Kanun'a tabi diğer işçilerle aynı haklara sahip olmaları amacıyla 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM plan ve bütçe komisyonuna geldi.

Adana Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk tarafından TBMM’de gündeme getirilen konuyla ilgili olarak taşeron işçilerin kamu işçileriyle aynı statüde haklara sahip olması için TBMM’ye gelmesi önemli bir gelişmedir.

İşte Kadro Alan Taşeron İşçilerin Kamu İşçileriyle Aynı Hakka Sahip Olmasının Gerekçesi

375 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamede Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edildikleri için söz konusu hüküm kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, “çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilmeleri gerekmekte” bu çerçevede şu an ki mevzuata göre “iller arasında ver değişikliği” talepleri dikkate alınmıyor.

27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi değiştirilerek sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 sayılı Kanuna tabi diğer işçilerle aynı haklarla istihdam edilmeleri ve çalışanlar arasındaki mağduriyetin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.

Değişiklik Maddesi Gerekçesi

27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi değiştirilerek, “sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 sayılı Kanuna tabi diğer işçilerle aynı haklarla “iller arasında ver değişikliğinin” sağlanması” amaçlanmaktadır.

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartlan taşıdıkları sürece, çalıştırılacakları teşkilat ve birim açısından 4857 sayılı Kanuna tabi diğer işçilerle aynı haklarla istihdam edilirler.”

Kanun Teklifi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum