Kadro İçin Termik Santralde Eylem Yapan Taşeron İşçiler

Kadro İçin Termik Santralde Eylem Yapan Taşeron İşçiler

Hükümetin, kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilerden, asıl işi yapan taşeronlara kadro vereceğini açıklaması tüm taşeron çalışanlarında heyecan oluşturmuştu.

Hükümetin, kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilerden, asıl işi yapan taşeronlara kadro vereceğini açıklaması tüm taşeron çalışanlarında heyecan oluşturmuştu. Konu ile ilgili önce Başbakan Ahmet Davutoğlu yapmış; kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeronlara kadro verilmesini acil eylem planı içerisinde değerlendirdiklerini ifade etmişti. Sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal konu ile ilgili açıklamalarda bulunmuş; taşeron çalışanları ile ilgili düzenlemeyi en geç 21 Mart 2016 tarihine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna getireceklerini açıklamıştı.

Bu açıklamalar sonrası kamuda çalışıp asıl işi yapanlar arasında ilk şanlı grup Mersin Karayolları 5.Bölge çalışanları idi. Mersin Karayolları 5.Bölge çatısı altında çalışan işçilere geçtiğimiz günlerde kadro verilmişti. Bu haber diğer taşeron çalışanları heyecanlandırmıştı. Kamuda 700 bin civarında taşeron olarak çalışan var. Bunlardan 100-150 bin civarında asıl işi yaptığı ve hükümet tarafından kadro verileceği değerlendiriliyor.

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi’nde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Santrali’nde çalışan 138 taşeron işçisi 19 Şubat 2016 Cuma Günü, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve daimi kadroya geçmek için eylem başlatmışlardı. Eylem yapan 138 taşeron işçisi eylemlerinin 6.gününde işten çıkarıldılar.

138 taşeron işçisi 19 Şubat 2016 Cuma Günü Santral önünde kurdukları çadırda gece-gündüz ateş yakarak nöbet tutan işçilere dün termik santralden kötü haber geldi. Taşeron firma sahibi Caner Baydar, işçilerin Cuma gününden beri işe gitmedikleri için şirketin sözleşmelerini fesih ettiğini söyledi. Baydar, şirketin işçilerin tazminatlarını ve maaşlarını da yatırdığını belirtti.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.