Kadro Verilecek Taşeron Sayısı Netleşti

Kadro Verilecek Taşeron Sayısı Netleşti

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin en çok merak ettiği soru ise; hükümetin kamuda asıl işi yapan personeli hangi kriterlere göre belirleyeceği ve hangi personelin asıl iş, hangi personelin yardımcı sınıf hizmetindeki işleri yaptığını nasıl tespit edeceği.

Hükümet uzun zamandır kamuda çalışan asıl işi yapan taşeron işçilerine kadro vermek için hazırlıklarını tamamladı. Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı Naci Ağbal hükümet adına açıklama yapmış, kadro verilecek taşeron işçilerle ilgili tasarıyı en geç 21 Mart 2016 tarihine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisine getireceklerini ifade etmişti.

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin en çok merak ettiği soru ise; hükümetin kamuda asıl işi yapan personeli hangi kriterlere göre belirleyeceği ve hangi personelin asıl iş, hangi personelin yardımcı sınıf hizmetindeki işleri yaptığını nasıl tespit edeceği. Bu konu ile ilgili devlet kurumlarında çalışmalar yapıldığını, hangi personelin asıl iş sınıfında, hangi personelinde yardımcı işler sınıfı kapsamında değerlendirildiği ile ilgili birçok haber yapmıştık. 650 bin civarında kamuda çalışan taşeron işçisi olduğunu ve bunlardan en fazla 200 bin civarında asıl işi yapan personel olduğunu belirtmiştik. Bugün bir tv kanalına çıkan Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron işçileri ile ilgili açıklamalar yapıp kadro verilecek, kamuda çalışan taşeron sayısını 100-150 bin civarında olduğunu söyledi. Ağbal’ın açıklamalarına göre 100-150 bin civarında kamuda çalışan taşerona en geç 21 Mart 2016 tarihine kadar kadro verilerek kamuda istihdam edilmeye başlanacak.

Kamu Personeli Alımı olarak, Kamuda çalışan 650 bin civarında taşeron işçisi olduğunu düşünürsek, kadro verilecek taşeron işçisi daha fazla olabileceğini değerlendiriyoruz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.