Kadrolu Taşeronların Sigorta Statüleri

Kadrolu Taşeronların Sigorta Statüleri

Kadrolu Olan Taşeron İşçinin Sigorta Statüsü Ne Olacak? Her geçen gün taşeron işçiye kadro düzenlemesinin ayrıntıları netleşiyor. Taşeronların buluşma noktası.

Taşeron işçinin sigortasına ilişkin hususlar da merak edilenler arasındaydı. Buna göre yeni düzenlemeyle taşeron işçinin bir kaybı olmayacak ve sigorta primi SSK'lı olarak yatırılmaya devam edecek. 

Taşeron Hak Kaybına Uğrayacak Mı?
Taşeron işçi düzenlemesi 1 Ocak’tan önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeyle ilgili merak edilen pek çok husus da bu sayede netleşmiş olacak. Ancak öncesinde de haberler gelmeye devam ediyor. 

Taşeronun kadroya geçmesi ile ücret, izin ya da tazminat haklarında hak kaybı yaşayıp yaşamayacağı merak konusuydu. Taşeron işçi emeklilik hakkı da dahil olmak üzere tüm bu haklarında hiçbir kayba uğramayacak. Kadrolu olan taşeronlar SSK’lı olarak çalışmaya ve primleri ödenmeye devam edecek. 

Daha önce taşeron firma bünyesinde çalışılan süreler de kıdeme dahil edilecek. İzin hakları gibi haklar da korunacak. 

Mali Düzenlemeler
Kadroya geçtikten sonra taşeronun ücret ve mali hakları aynen ödenmeye devam edecek. Kamuda çalışan diğer işçilere ödenen yıllık 52 günlük tediye hakkı ücreti taşeron işçilere de ödenecek. 

Taşerona kadro düzenlemesi ile taşeronların en büyük sorunu olan iş güvencesi sağlanmış olacak. Hali hazırda taşeron olarak çalışmakta olan işçiler bu yeni düzenlemeye tabi olacak. Bu işçiler güvenlik soruşturması ve yazılı sınavdan geçerek kadroya alınacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.