Kamu Çalışanı Reformu Mutfak Aşamasında Taşeronlar

Kamu Çalışanı Reformu Mutfak Aşamasında Taşeronlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Taşeron İşçiler İçin Önemli Açıklamalarda Bulundu. Taşerona kadroda biraz daha sabır Müezzinoğlu taşerona kadro konusunu ise kamu çalışanı reformu kapsamında çözeceklerini anlattı. Müezzinoğlu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; kıdem tazminatı fonu ile taşeron işçiler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu 'nun açıklamasına göre Kıdem Tazminatı Fonu gönüllü olacak.

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, Kıdem Tazminatı Fonu'nun referandumdan önce gelmeyeceğini söyledi. Müezzinoğlu "Eğer bunu başarırsak 41 kere Maşallah diyecekler. Fonun kurulması kesinlikle mecburi. Çünkü çalışanların yüzde 75'i bugün kıdem hakkından yararlanamıyor. Böyle bir sistem hakkaniyetli ve sürdürülebilir bir sistem olamaz. Sendikalı olan ve 'güvendeyim' diyen yüzde 25'lik kesimin de şöyle bir sıkıntısı var. Çalıştığı şirket iflas edebilir. Ümüğünü sıkacak halimiz yok. Bulunabilirse alınıp işçiye verilecek". Müezzinoğlu, Kıdem Tazminatı Fonu'nu referandumdan sonraya kalacağını bildirerek "Amacımız çalışanın alın terinin korunması" belirtti. Müezzinoğlu sistemin 'gönüllü olacağına vurgu yapan  "Bizim bazı sendikalarımız işçinin hakları anlamında biz güçlüyüz diyor. Tamam sen kendini güvenli hissediyorsan kal orada. Ama yarın işe yeni girenler üç gün de çalışa tazminatı o fonda birikecek. İşverene, fona bir aktarım süresi tanınacak. İsteyen para aktaracak, isteyen eski sistemle devam edecek. Yeni girenler için zorunlu olacak" ını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Taşerona kadroda biraz daha sabır.

Müezzinoğlu Taşerona kadro konusunu ise kamu çalışanı reformu kapsamında çözeceklerini bildirdi. Müezzinoğlu "Bu reformu yapmadığımız sürece ülkenin dinamiklerini güçlü hele getiremeyiz. Bununla ilgili benim dönemimde 2 ayrı çalıştay yaptık. Kamu çalışanı reformunda henüz bir mutfak çalışmasındayız. Bunu yaparsak, taşeron bunun içinde çözülecek. Yarı zamanlı çalışanlar, sözleşmeliler, 4A, 4B, 4C gibi birçok personel var. Yamalı bohça gibi. Kıdem tazminatı gibi çok paydaşlı bir konu bu. Taşerondaki arkadaşlara 'biraz daha sabır' diyoruz" dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum