Kamu Denetçiliği Kurumu, Kişiye Özel Yayımlanan İlanı İptal Etti!

Kamu Denetçiliği Kurumu, Kişiye Özel Yayımlanan İlanı İptal Etti!

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman), Bolu İzzet Baysal Üniversitesi için yayınlanan, ‘kişiye özel nitelik taşıyan’ öğretim görevlisi ilanını iptal etti. KDK, mevcut ilanın iptal olması yönünde tavsiyede bulundu.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversite Rektörlüğü tarafından yayımlanan, Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi öğretim görevlisi ilanında kişiye özel şartlar bulunuyordu. Ombudsman, bu nitelikten dolayı ilanın iptal edilmesini istedi. KDK, ilanın iptali yönünde görüş bildirdi.

Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişim öğretim görevlisi ilanında yere alan, kişiye özel şartlarda şu ifadeler yer alıyor:

“Dijital hikaye anlatımı ve okuma beceresi nitelikleri bulunmak, ilgili konular hakkında çalışma yapmış olmak. Değerler eğitimi ve drama konusunda iş tecrübesinin bulunması”
Kamu Denetçiliği Kurumu ilan üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, bahsedilen şartın oluşan rekabeti engelleyici niteliğinin bulunduğunu vurgulayarak, “13. İlgili idare tarafından ‘Değerler eğitimi ve drama konusunda iş tecrübesi sahibi olmak’ niteliğiyle alakalı herhangi bir değerlendirme yapılmadığı, ‘Dijital hikaye anlatımı ve okuma beceresi ile ilgili çalışma yapmış olmak’ niteliğinde ise uzaktan eğitimin ön plana geçtiği ve uzaktan eğitimle gerçekleşecek sürecin bu niteliğe sahip öğretim üyeleri tarafından yürütülmesinin önem arz ettiği belirtilmekle birlikte, söz konusu niteliklerin ilgili akademik birimin ihtiyaçlarının karşılanması amacına yönelik olarak belirlendiğine dair herhangi bir somut belge ve bilgi sunulmadığı, başvuruya konu ilanda uzaktan öğretim yöntemlerini destekleyecek herhangi bir niteliğin aramadığı ve ilgili Yönetmelik gereğince alanında tecrübe sahibi olmak şartının hangi öğrenim düzeyinden sonrasına ait olduğu hususu çerçevesinde bir açıklama da yer verilmediği tespit edilmiş, ayrıca bahse konu kadroya ataması yapılan kişinin yüksek lisans bilgileri ve iş tecrübeleri göz önünde bulundurulduğunda söz konusu niteliklerin ilgili Yönetmeliğe aykırılık teşkil edecek şekilde belirli bir adayı tanımlar nitelikte ve akademik rekabeti engelleyecek biçimde olduğu değerlendirilmiş olup, başvuruya konu ilanın ve bu ilan sonucunda yapılan atamanın hukuken yerinde olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

KDK, yayımlanan öğretim görevlisi ilanının hukuk ile aykırı düşmesi sonucuyla ilan gereğince, ‘yapılan atamanın geri alınarak’ hukuka uygun olarak ‘yeniden ilana çıkılması yönünde’ tavsiye kararı vermiştir.

İşte iptal isteyen KDK kararı

kdk-belgesi-004.jpg

kdk-belgesi.jpgkdk-belgesi-001.jpgkdk-belgesi-002.jpgkdk-belgesi-003.jpg

kdk-belgesi-005.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum