Kamu Hastaneleri Zorunlu Staja Zorunlu Ücret Talebi

Kamu Hastaneleri Zorunlu Staja Zorunlu Ücret Talebi

Kamu Hastaneleri Özel Sağlık Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrencilerden (zorunlu olan) staj yapmaları karşılığında öğrencilerden (zorunlu olmayan) staj ücreti talep edilmekle birlikte yıl bazına vuruldukça kazanç kapısı haline getirildi.

Özel Sağlık Meslek Liseleri Derneği (ÖSAMDER) Sağlık Bakanlığı' na zorunlu staj için hastanelerin talep ettiği ücrete müdahale etme çağrısında bulunmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıda uygulamadan kaynaklı velilerin zorlandığını belirten velioğlu; 2009 yılından itibaren açılan ve sayıları her geçen yıl artan özel sağlık meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin kamu hastanelerinde staj yapmaları için 5 bin lira ücret ödemeleri isteniyor.

Yapılan açıklamada bu ücreti ödemeyen öğrenciler staj yapamayacak deniliyor. Ankara, Osmaniye, Balıkesir gibi bazı illerde ücret alınmıyor ama başta İstanbul olmak üzere birçok illerde ücret talep ediliyor. Bu uygulamadan yaklaşık 10 bin öğrencinin etkilendiği belirtilirken, ücret ödemek istemeyen velilerin çocuklarını özel sağlık meslek liselerine kaydettirmekten vazgeçtikleri öğrenildi.

Açıklamanın devamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokoller çerçevesinde eğitim veren bu okullarda öğrenim gören öğrencilere 11 ve 12 sınıflarda beceri eğitimi ve staj için hastanelerde staj yapma zorunluluğu getirilmişti.Daha önce 4 yıllık olan protokoller, 2013 2014 yılı Özel Öğretim Kurumları Yönetmelikte değişiklik yapılarak 10 yıla yükseltildi ve staj ücreti yıllık bin lira olarak belirlendi. Daha sonra Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kendisine bağlı hastanelerin tamamıyla okullar arasında yaptığı protokolleri iptal ederek okullarla bir veya iki hastane protokolü yaptı. 2015 2016 öğretim yılında bu rakam 4 bin liraya 2016-2017 eğitim öğretim yılında ise 5 bin liraya yükseltildi.

Sağlık Bakanlığı zorunlu staj için hastanelerin talep ettiği ücrete müdahale etme çağrısında bulunmak amacıyla basın toplantısında ÖSAMDER Başkanı Ulaş Velioğlu binlerce öğrencinin staj yapamamakla karşı karşıya kaldığını belirtti. Uygulama ile ilgili İdare Mahkemelerine geçen yıl dava açtıklarını belirten Velioğlu bu yıl da bir sonuç alınmaz ise hastanelere karşı tekrar dava açacaklarını söyledi. Ankara, Osmaniye, Balıkesir gibi illerde yer alan özel sağlık meslek lisesi öğrencilerinden staj ücretinin talep edilmediğini belirten Velioğlu, protokol dayatmasının ağırlıklı olarak İstanbul okullarında yapıldığını ve bu ücretlerin bir an önce kaldırılması veya kazanca dönüşmeyecek ücretler alınmasını belirtti.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.