Kamu İşçilerinin Zam Pazarlığı Başlıyor

Kamu İşçilerinin Zam Pazarlığı Başlıyor

Kamu Kurum ve Kuruluşlarda çalışan yaklaşık 200 Bin civarında işçinin 2017 ile 2018 yıllarını kapsayan zam pazarlığı Türk İş Konfederasyonu tarafından hazırlıklar başladı. Kamu işçilerinin toplu iş sözleşmeleri ve zam pazarlığında yetkili sendika olarak..


Kamu Kurum ve Kuruluşlarda çalışan yaklaşık 200 Bin civarında işçinin 2017 ile 2018 yıllarını kapsayan zam pazarlığı Türk İş Konfederasyonu tarafından hazırlıklar başladı. Kamu işçilerinin toplu iş sözleşmeleri ve zam pazarlığında yetkili sendika olarak Türk İş kamu işçileri zam pazarlığında hükümetten ne istemeye hazırlanıyor.

Kamu işçisi olarak başta İl özel idareler, karayolları, demiryolları, elektrik santralleri ve şeker fabrikaları vb. yerlerde çalışan 200 bin civarında işçiyi ve yanı sıra ailelerini ilgilendiren zam ve toplu iş sözleşmelerinin yenilenmesine dair, hükümet ve Türk-iş yakın zamanda masaya oturacak.

Türk – iş toplu iş sözleşmeleri koordinasyon kurulunda uzmanlar ile toplanarak hükümet ile toplu sözleşme ve zam pazarlığı konusunda sunulacak olan görüşler ve izlenecek yol haritasını değerlendirme toplantısı yaptı. İşçi kesiminin 2017 -2018 yıllarını kapsayacak zam ve toplu sözleşme pazarlığından ne istiyor, sendikalar ise hükümete hangi teklifleri sunacak.

Tür-iş Genel Başkanı Ergün Atalay toplu iş sözleşmelerinde ve zam pazarlığı oranının belirlenmesinde öncelik olarak ücret ile çalışanların üzerindeki vergi yükünün asgariye indirilmesini ve bu vergi yükü altında ezilen işçilerimizin maaşları otomatik olarak yükselecektir. Bunun yanı sıra zam pazarlığında “ Kamu toplu sözleşme koordinasyonu kurulu “ ile bir anlaşma sağlanmadığı taktirde hükümet ile masaya oturacağız, dedi.

Hükümetten beklentiler : Türk – İş Genel Başkanı Atalay konfederasyon olarak işçilerimizin maaşları üzerinde bulunan ağır vergiler karşısında adeta boğulan işçi kardeşlerimizin alın terlerini hakkıyla verilmesini istiyoruz, açıklamasında bulundu.  Beklentimiz kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerimizin kazançları oranlarında vergilendirilmeli çünkü % 70’e varan vergilendirme oranı haksızlıktır.

Başkan Atalay bu vergilendirme sistemi ile işçi kardeşlerimizin hakları yenilmekte olup zenginliklerine zenginlik katan güç sahipleri bu ülkeden faydalanarak refah bir hayat yaşamakta oysa bakıldığı zaman servet sahiplerinin çoğunun verdiği vergiler işçi kardeşim ile aynı veya daha aşağı vermektedir. Bu kabul edilebilir bir şey olamaz.

Başkan Atalay ayrıca beklentilerimizin yanında ocak ayında verilen ücreti aynı zamanda aralık ayında da verilmesini istemekteyiz. İşçi kardeşlerimiz için vergi yükünü ve vergilendirme sisteminde adalet sağlanır ise 2017 – 2018 toplu sözleşmeyi zamsız olarak imzalaya biliriz. İşçi kardeşlerim gönüllerini ferah tutsunlar umudumuz var, dedi.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.