Kamu İşçisi Alımında Öncelik Tanınması Gündeme Geliyor

Kamu İşçisi Alımında Öncelik Tanınması Gündeme Geliyor

İş Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye geldi. Teklif ile bu vatandaşlarımızın kamuda işe girmesinde öncelik tanınması amaçlanıyor.

Şehit ve gazi çocuklarının, tabii afetlerden zarar gören afetzedelerin, madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmazları tamamen kamulaştırılanlara kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında öncelik hakkının tanınması amacıyla İş Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM “Plan ve Bütçe Komisyonu” ile “Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu”na geldi.

Kamuda İşe Alımlarda Öncelik

Anayasanın 10 uncu maddesinde “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer almaktadır.

Anayasanın Sosyal güvenlik bakımından Özel olarak korunması gerekenler başlıklı 61 inci maddesinin birinci fıkrası" Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." şeklindedir.

Şehit ve Gazi Yakınlarının Talepleri

Vatanımızın birliği ve bölünmez bütünlüğü için şehadet şerbetini için şehitlerimizin dul ve yetimleri ile gazilerimizin taleplerinin olabildiğince yerine getirilmesi devletin temel görevidir.

Bakanlar Kurulu tarafından, 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 Sayılı İş Kanununa dayanılarak 29 Haziran 2009 tarih ve 2009/15188 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Alınmasında Uygulanacak Esaslar Hakkında Yönetmelik çıkarılmıştır. Adı geçen yönetmelik 9 Ağustos 2009 tarih ve 27314 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştı.

Kamu İşçisi Alımlarında Öncelikli Gruplar

Adı geçen yönetmelik ile kamu kurum ve kuruluşlarında işçi alınmasında öncelikli gruplar belirlenirken şehitlerimizin ve gazilerimizin çocukları bu öncelikli gruplar arasında yer almamıştır.

Kanun teklifi ile şehitlerimizin bizlere emaneti olan çocukları ile gazilerimizin çocukları kamuya işçi alımında öncelikli gruplar arasında dahil edilmiştir.

is-kanunu-yeni1.jpgis-kanunu-yeni2.jpgis-kanunu-yeni3.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum