Kamu İşçisi Alımları 2021’de Mülakatsız Devam Edecek mi

Kamu İşçisi Alımları 2021’de Mülakatsız Devam Edecek mi

2020 yılında kamu işçisi alımları için mülakatsız olarak kurayla yapılması için beklenti arttı. Kamu kurumu işçi alımlarının 2021 yılında da mülakatsız olarak kura usulüyle yapılması talep ediliyor. Detaylar haberimizde.

2020 yılında kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımları için gerekli usul ve esaslar 2009 yılında düzenlenmişti. Yönetmelikte yer alan bazı branşlar için yazılı veya sözlü sınav yapılabileceği hükmünün yanı sıra bazı branşlar için ise sadece kura usulüyle atama yapılacağı yer almıştı.

Hangi Branşlara Atama nasıl yapılacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik gereği sınavlar yazılı veya sözlü olarak yapılması hükmü yer aldı. Çoğu branşa alımlar bu usulle yapılabilecekken, bazı branşlar için kura sonrası sözlü sınav uygulaması hükmüne yer verildi.

Kurası ile işçi alımları temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri için kura yöntemi uygulanacak.

2021 Yılında da Alımlar Mülakatsız Olsun

Salgından dolayı kamu işçisi alımları Sağlık Bakanlığı ile Devlet üniversiteleri sağlık uygulama ve araştırma merkezilerindi için yapılacak temizlik, güvenlik ve koruma hizmetleri ile bakım ve onarım hizmetleri için sınavsız olarak noter kurasıyla yapılması kararlaştırılmıştı.

Pandemiden dolayı yapılan bu uygulamanın 2021 yılında da Sağlık Bakanlığında devam etmesi ve tüm kurumlar için de aynı şekilde yapılması talep ediliyor. Çünkü işçi alımlarında kurada kazanan adayların sözlü sınava tabi tutulmadan direkt olarak atamalarının yapılma sürecinin devam etmesi yönünde beklenti yüksek.

Kamuda Mülakat Tamamen Kaldırılmalı

Gerek kamu personeli alımlarında gerekse tüm işçi alımlarında MÜLAKAT uygulamasının hele de kura sonrası yapılan bir mülakatın kesinlikle olmaması gerekliliğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum