Kamu Personeli Alımında Bazı Alanlarda Mülakat Şartı Kalktı

Kamu Personeli Alımında Bazı Alanlarda Mülakat Şartı Kalktı

Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelere personel alımında önemli değişikliğe gidildi. İşte mülakat şartı kalkan atamalara dair detaylar ve tüm kamu için adayların beklentileri.

Bilindiği üzere kamu personeli alımlarında yer alan MÜLAKAT şartı KPSS'nin etkisini en alt seviyeye çekmektedir. Yüksek öğretim Kurulu YÖK tarafından yayımlanan yönetmelik değişikliğinde bazı kadrolar için gerek ALES gerekse MÜLAKAT şartı kaldırıldı. Özellikle tüm kamu için de adayların beklentisi istisnasız her atamada mülakatın kaldırılması. İşte YÖK'ün yaptığı değişikliklere dair detaylar.

mulakatsiz-personel-alimi.jpg

Atamada ALES şartı kaldırıldı

Öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi alım yönetmeliğinde değişlikler yapıldı. Yönetmelikte yapılan düzenleme ile araştırma görevlisi kadroları için 2547 sayılı kanunda yer alan yaş sınırı yönetmeliğe de eklendi. Yapılan en önemli düzenleme ise bazı alanlarda sınırlı sayıda olmak üzere ALES'ten muaf olunabilecek. Özellikle uygulama dersleri vermek amacıyla yapılacak atamalarda 4 yıl meslek tecrübesi yeterli olacak.

Mülakat şartı kaldırıldı

YÖK tarafından yapılan düzenlemede üniversitelerin öncelikli alan araştırma görevlisi personel alımlarında yer alan SÖZLÜ sınav şartı kaldırılmış oldu. Alımlar YAZILI sınavla yapılacak.

Yönetmelikte yapılan ALES, YAŞ, MÜLAKAT düzenlemesi

Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir. Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda tezli yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik eğitimi öğrencisi olmak şartı aranır.

yonetmelik.jpg

Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanıyla doğrudan ilgili lisans mezuniyeti bulunmayan alanlardaki programların öğretim görevlisi kadrolarına başvuracak adaylarda, en az lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübe sahibi olmak şartı aranır.

Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek üzere istihdam edilecek öğretim görevlilerinde, her program için Yükseköğretim Kurulu tarafından karar verilen sayıdaki öğretim görevlisi kadrosu için geçerli olmak üzere, lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla uygulama alanında en az dört yıl mesleki tecrübe sahibi olmak şartı aranır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.