Kamu Personeli Alımında Yaş Şartı Kaldırılmalı

Kamu Personeli Alımında Yaş Şartı Kaldırılmalı

Sözleşmeli Er, Uzman Çavuş, Astsubay, Subay, Polis, Adalet Bakanlığı ve CTE Alımlarında Yaş Sınırları ve Askerlik Şartları Kaldırılmalıdır. Adaylar Mağdur Oluyor.

Kamu Personeli Alımı haber sitemizde kamuya yapılan, Askeri Personel, İşçi, Memur, Sağlık Personeli (kadrolu, sözleşmeli) tamamını günlük olarak sizlere ulaştırıyoruz. Ayrıca yaptığımız haberlerimizle memur adaylarının talepleri noktasında yükselen sesleri oluyoruz. Son dönemlerde büyük çaplı alımların yaşandığı bölümlerde yaş şartlarına takılan adayların talepleri bu sınırların kaldırılması veya esnetilmesidir.

Kamunun da ihtiyaçları doğrultusunda 35 yaşındaki bir aday spor, yazılı, sözlü veya uygulama sınavında 20 yaşındaki bir adayı geçebiliyorsa muhakak bu adayın bu kadroyu hak ettiği kanaatindeyiz.

PÖH Polis Özel Harekat alımında yaş sınırı 28, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine alımlarında ise 30 yaş sınırı bulunmaktadır. Adaylar PÖH ve POMEM yaş sınırının en az 35 yaşa yükseltilmesini talep etmekteler.

Sözleşmeli Er, Uzman, Astsubay, Subay alımlarında 25 ile 27 yaşında olmak şartları aranmaktadır. Bu yaş sınırılarının yanı sıra uzman erbaş alımlarında askerliğini yapmış olmak şartı aranmaktadır. Bazı adaylar askerliğini yapmadığı için bazıları ise yaş sınırından dolayı alımlara katılamamaktadır. Adaylar askeri alımlarda yaş sınırının en az 35 e çıkarılmasını talep etmekteler.

Adalet Bakanlığı ile CTE Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü alımlarında ise 30 ile 35 yaş sınırları bulunmaktadır. Emeklilik yaşının 65 yaşında olması düşünüldüğü zaman, ayrıca adayların masabaşı işte çalışması nedeniyle bu yaş sınırlarının 40 yaşına kadar çıkarılması adaylar tarafından talep edilmektedir.

Liyakati daha önceden KPSS sınavında, yaş sınırında veya mezuniyet düzeyinde aranması nedeniyle kamuda neler olduğunu her vatandaş gördü. Liyakatin kişiye özel bir durum olduğu, aday olmak isteyenlerin önlerine engel çıkarılmaması gerektiği, her adayın eşit düzeyde değerlendirilmesi gerektiği, ancak böyle yapılırsa liyakat sahibi adayların kamuda istihdam edilebileceği kanaatindeyiz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
48 Yorum