Kamu Personeli Alımlarında Deneyim Şartı Adayların Çilesine Dönüştü

Kamu Personeli Alımlarında Deneyim Şartı Adayların Çilesine Dönüştü

Kamu personeli memur, sözleşmeli personel hatta kamu işçisi alımlarında dahi zaman zaman şartlar arasında deneyim şartı olması milyonlarca KPSS adayının çilesine dönüşmüş durumda. Deneyim her alımda olmaz!

Kamuya birçok kurum tarafından gerek kadrolu statüde gerek sözleşmeli statüde gerekse daimi statülerde işçi personel alımları gerçekleştirilmektedir. Bazı alımlarda göze çarpan deneyim şartı adaylar için engel olmaya devam ediyor. Her branşta olmaması gereken deneyim şartı kamuda değil özel sektörün alanıdır.

Liyakat İçin İlk Aşama Deneyim Olmamalı

Kamuya personel alımlarında liyakat önemli bir kuraldır ve bunun ilk adımı da adayın aldığı eğitime dair diploması başta olmak üzere sınavlarda elde ettiği puan derecesidir. Fakat özellikle mülakat bu liyakat aşamasına engel teşkil etmekle birlikte deneyimin de katılması diğer bir engel olmaya başladı.

Deneyim Özel Sektörün Konusudur

Birçok KPSS adayı kamuya atanmada istenen deneyim şartına haklı olarak tepkili. Çünkü deneyim elde etmek için kamuda değil de nerede deneyim kazanılacak. Adayın kamu dışında bir şansı da yoksa deneyim için nasıl bir çalışma yapabilecek ve nasıl iş fırsatı yakalayabilecek.

Özellikle bazı branşlarda, üniversitelere sağlık personeli alımlarında deneyim şartı aranmaktadır. Kamuya ilk defa memur olarak atanacak bir birey için deneyim şartı neden mi olmalı veya olmamalı sorusu şu şekilde cevaplayabiliriz.

Deneyim Sözleşmeli Personel Alımlarında Olabilir

Özellikle kamuda sözleşmeli bilişim personeli alımlarında deneyim istenmektedir ve bilişim personeli alımı maaşları da sözleşmeli brüt tavanın 2,3 hatta 4 katına kadar çıkmaktadır. Bu da 7000 TL olan brüt ücretin 14 bin, 21 bin ve 28 bin olarak çıktığı bir rakamdır ki birçok kurum sözleşmeli bilişim personeli uzman alırken bu maaşları vermektedir.

İlan haberlerimizde de bu ve buna benzer en az 7000 TL maaşla personel alınacak demekteyiz. Bazen adaylar o kadar maaş mı olur gibi tepkiler de alıyoruz. Oysa ilana ve detaylarına bakarsanız birçok branşta en az bu maaşla ve DENEYİM şartı ile personel alımları yapılmaktadır.

Deneyim Şartı Hangi Alımlarda Olmamalıdır

Yukarda bahsettiğimiz maaşlarla çalışacak personel alımlarında deneyim şartı olmasının yanında normal bir ücretle deneyim şartı istenmesi de düşündürücüdür. Çünkü örneğin üniversitelere hemşire alımlarında bazen ameliyathane hemşiresi için 2-3 yıl deneyim istenmektedir. Fakat ücrete bakılacak olursa yukarda bahsettiğimiz gibi değil, normal bir sözleşme ücretidir.

Sözleşmeli tüm personel alımlarında ücretin kadrolu memur alımlarına göre çok daha yüksek maaşlar olması gerekmekle beraber her alımda deneyim istenmemelidir. Deneyim istenecek branşlar bellidir ve ücret de ona göredir.

Birçok KPSS adayının serzenişini bu bağlamda görmekteyiz ve sözleşmeli veya kadrolu memur alımlarında kamuya ilk defa atanmalarda DENEYİM ŞARTI olmaması gerektiği düşünülmektedir.

SİZLER DE DENEYİM ŞARTI KONUSUNDA YORUMLARINIZI KATABİLİRSİNİZ ve ÖRNEK BRANŞLARI ya da ALIMLARI YAZABİLİRSİNİZ…

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum