Kamu Personeli Alımlarında Mülakat Neden Kaldırılmalı

Kamu Personeli Alımlarında Mülakat Neden Kaldırılmalı

Kamuya gerek sözleşmeli gerek kadrolu statülerde birçok kurum ve kuruluş tarafından personel alımları süreçleri devam ediyor. Milyonlarca KPSS adayı özellikle MÜLAKAT engelinden dolayı mağduriyetlerini dile getiriyor.

2021 yılında da kamu personeli alımlarında MÜLAKAT çilesi adayların en büyük sıkıntısı olarak gündemde yerini almış bulunuyor. Gerek kadrolu gerek sözleşmeli kamu personeli alımlarında yer alan KPSS puanı ile başvuru sonrasındaki mülakat engeli adaylar için sorun teşkil etmeye devam ediyor.

Adaylar Sadece KPSS İstiyor

Milyonlarca Lise, Önlisans ve Lisans mezunu KPSS adayı madem sınavlar var, neden KPSS sonrası bir de mülakat sınavları yapılıyor sorusunu tekrar gündeme taşıdı. Mülakat olan sınavlarda KPSS adayı yüksek puan alsa da düşük puanlı adayla aynı şansa sahip olmasından dolayı mağduriyetini dile getiriyor?

Mülakat Neden Kaldırılmalı

2021 yılı itibarıyla mülakatla alım yapılması uygulamasının tamamen kaldırılması isteniyor. Çünkü mülakat kamuda likayate zarar veriyor. Yüksek KPSS puanı alsanız da mülakatla alımlarda torpil iddialarının ardı arkası maalesef kesilmiyor. Bu da kamuda istihdam edilen personelde gerek kalite gerek liyakat konusunda soruna yol açabiliyor.

Mülakat Nerede Gerekli?

Mülakat aslında hiçbir yerde gerekli değil. Çünkü mülakat sınavları sözlü olarak 5-10 dakikalık bir süreç olmakla birlikte belirli bir geçerlilik ve güvenirliği de sınavlar açısından bulunmuyor.

Fakat kamu istihdamında nedense KPSS ile başvuru sonrasında özellikle mülakat puanlarıyla atama yapılıyor. Oysa mülakat kamuda mülakatla alım hiç gerekli bir sistem değil! Çünkü gerek mülakatı uygulayan personel gerekse uygulama yöntemi uygun değil.

Sebepler ve gerekçeler saymakla bitmeyeceği gibi kamuda liyakatli personellerin alınması ve istihdamın sağlanması için mülakatın kaldırılması şart. Sizler de mülakatla ilgili görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum