Kamu Personeli Alımlarında Önemli Değişiklik Başlıyor! İşte Etkilenecekler

Kamu Personeli Alımlarında Önemli Değişiklik Başlıyor! İşte Etkilenecekler

Kamu personeli alımlarında yeni sürece girilecek. Özellikle bazı alanlarda olacak yenilikle kamuda istihdamda önemli değişikliğe gidiliyor. TBMM'de kabul edildi. İşte detaylar.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen ve kamu personeli alımlarında önemli değişiklik yapacak "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması" uygulaması kabul edildi. İlk defa ve yeniden kamuda memur veya personel olarak atanacaklar için güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması yapılacak.

Nasıl Yapılacağı Belirlendi

Arşiv araştırması ile güvenlik soruşturması yapılmasında özellikle AYM'nin iptal ettiği veri güvenliğine dair detaylar da belirlendi. Bu kapsamda elde edilecek verilerin nasıl kullanılacağı, temel ilkeler, kimlere yapılacağı, hangi bilgi ve belgelerin araştırma kapsamına alınacağı ile bilgi ve belgelerin neler olacağı belirlendi.

Bu kapsamda hangi mercilerin güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması yapacağı, değerlendirme komisyonuna dair detaylar, veri güvenliğinin nasıl sağlanacağı ile saklanma ve imha edilmeye dair yeni düzenlemeler belirlendi.

Arşiv Araştırması Kimlere Yapılacak?

Arşiv araştırması herkese yapılacak. Yani kamu görevine ilk defa atanacakların tamamına uygulanacak. Statüsü veya çalıştırma şekline bakılmaksızın kamuda ilk defa istihdam edileceklerle yeniden memur olacaklar ve kamu görevine atanacaklara uygulanacak.

Güvenlik Soruşturması Kimlere Yapılacak?

Güvenlik soruşturması ise kurum ve kuruluşlarda MSB, Genel Kurmay, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik ve istihbarat birimlerinde istihdam edileceklere uygulanacak. Ayrıca CTE'lerde çalışacaklara, üst düzey yöneticilere, özel kanunla güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulanlara uygulanacak.

Öte yandan Milli güvenlik açısından stratejik birim, proje, tesis vb. yerlerde çalıştırılacaklar ile kamda istihdam edilecek öğretmenler için uygulanacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.