Kamu Personeli Alımlarında Yaş ve Öğrenim Şartları Kaldırılmalıdır

Kamu Personeli Alımlarında Yaş ve Öğrenim Şartları Kaldırılmalıdır

Takipçilerimizin Haklı Tepkilerini Kamu Personeli Alımı Olarak Manşete Taşıyoruz. Polis Alımlarında Lisans Mezunları İle Önlisans ve Lise Mezunları Başvurmalı, KPSS ve Yaş Şartı Kaldırılmalı Liyakat Temel Alınmalıdır.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak sizler için günlük olarak tüm kamuda yapılan iş ilanlarını sizlere ulaştırıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Facebook sayfamızdan mesaj, yorum ve sitemizin yorum, iletişim mesajlarında yüzlerce takipçimiz aynı konudan yakınmaktadır.

Son olarak 2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS iptal edilmesiyle, ülkemizde yapılan KPSS sınavlarında kopya çekildiği tescillenmiş oldu. Bu sınavdan önce ve sonra yapılan Askeri liseler, Harp okulları, Polislik, Devlet memurluğu sınavların nerdeyse tamamında FETÖ örgütünün kopya ile üyelerini yerleştirdikleri görülmektedir. Burada uzun yıllardan beri buraları hak edenlerin hakkı yenildi.

Şimdi ise kamuda bu gurubun temizlenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bir yandan temizlik gerçekleşirken diğer bir yandan ise büyük ölçekli personel alımları yapılmaya başlandı. Mevcut durumda ise geçmişte haksız bir şekilde sınavlarda kaybettirilenler yaş şartını takılmaktadır.

657 Devlet Memurları Kanunun da "en az 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler" hükmü yer almaktadır. Kurumların kendi mevzuatları ile düzenledikleri yaş şartları mağduriyetlere neden olmaktadır.

Sözleşmeli er alımlarında yaş şartı en fazla 25, Polis Memuru alımlarında yaş şartı 30, Adalet Bakanlığı alımlarında yaş şartı 35 olarak uygulanmaktadır. Tüm açıktan personel alımlarında yaş şartları derhal kaldırılmalı mağdur olanlara bir hak daha tanınmalıdır.

Ayrıca Polis Memuru alımlarında sadece lisans mezunları KPSS 60 puan şartı ile başvurabilmektedir. Devletimize bağlı insanların diplomayla derecelendirilmeyeceği 15 Temmuz 2016 darbe gecesinde ortaya çıkmıştır. Bu alımlarda KPSS ve öğrenim şartları alınacak insan kalitesini arttırmamakla beraber liyakat esasına da aykırıdır.

www.kamupersonelialimi.com olarak 2010 KPSS öncesi ve sonrası tüm mağduriyetlerin giderilmesi adına bir hak tanınmasını okuyucularımız adına talep ediyoruz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum